Τσικνοπέμπτη με παράσταση αφήγησης …και όχι μόνο!!!

Δε θα μπορούσαμε να μπούμε πιο ευχάριστα και διασκεδαστικά στο κλίμα των αποκριών! Η αρχή έγινε με την ξεχωριστή παράσταση που έδωσαν στο νηπιαγωγείο μας  δύο ταλαντούχοι καλλιτέχνες, η κυρία Μαρία Μαχαίρα, αφηγήτρια λαϊκών παραμυθιών και ο μουσικός που τη συνοδεύει ο κύριος Αντώνης Καρασταμάτης, οι οποίοι μας ταξίδεψαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο στον κόσμο των παραμυθιών, μέσα από τις αστείες και ευτράπελες ιστορίες που μας διηγήθηκαν, ανάλογες με το ευχάριστο και ανάλαφρο πνεύμα της Αποκριάς!

IMG 20240307 102701   IMG 20240307 102727

Ήταν πολύ όμορφα αλλά πεινάσαμε και μας ήρθε μια ιδέα, “να το τσικνίσουμε”! Όπως και έγινε! Και αφού φάγαμε όλοι μας τα μερακλίδικα τα λουκάνικα με τα ζεστά ψωμάκια

λουκ

είχαμε μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη!

Λοιπόν ακούστε… στο ολοήμερο ήρθε ο κ. Γιάννης, ένας από τους εξαιρετικούς μας μπαμπάδες! Και δεν ήρθε μόνος του…ήρθε με την ιδιότητα του μάγειρα, με τα κατσαρολικά του, τα αλεύριά του, τη ρίγανή του, τη μαγιά του και κυρίως με την εξαιρετική του διάθεση!!!

Και τώρα σειρά σας να λύσετε το αίνιγμα:

<<Τι έκανε ο κ. Γιάννης με τα “κατσικάκια” στο σχολείο την Τσικνοπέμπτη χρησιμοποιώντας όλα τα παραπάνω, σάλτσα ντομάτας και τυριά;;;>>

Ας το πάρει το ποτάμι…ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΠΙΤΣΑ και για να είμαστε ακριβείς, δύο πίτσες που πέτυχαν πολύυυ, το ξέρετε γιατί σας φέραμε στο σπίτι και δοκιμάσατε!!!

π2

π3     π5

Και ενώ περιμέναμε να βγουν τα ταψιά από το φούρνο,

20240307 150427 150x150 1

παίξαμε με το ζυμάρι που μας είχε φυλάξει ο κ. Γιάννης για αυτόν ακριβώς το λόγο… για να παίξουμε!!!

π7 π9 1π8 π6 1

IMG 20240307 153113 1IMG 20240307 153459

Τα πήγαμε τέλεια, ο κ. Γιάννης ενθουσιάστηκε μαζί μας (…τώρα αν βγαίνοντας από το σχολείο χρειάστηκε παυσίπονο για τον πονοκέφαλο, αυτό δεν το γνωρίζουμε!!! ) και μάλιστα υποσχέθηκε ότι θα ξανάρθει!!! Ευχαριστούμε κ. Γιάννη!

Και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά !!!