Το σχολείο μας!

1

Το Νηπιαγωγείο Κάτω Διμηνιού είναι  ανήκει στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας και υπάγεται στο Δήμο Σικυωνίων. Βρίσκεται στο δημοτικό διαμέρισμα του Κάτω Διμηνιού και στην πάροδο της οδού Αγίου Κωνσταντίνου.  Το σχολείο μας στεγάζεται στο κτίριο που είχε αρχικά  οικοδομηθεί (1η άδεια οικοδόμησης 1933) με οικονομικούς πόρους των ομογενών του εξωτερικού για να φιλοξενήσει το 2/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Διμηνιού.   Το νηπιαγωγείο  Κάτω Διμηνιού  ιδρύθηκε και λειτούργησε  επίσημα το 2007 , σύμφωνα  με το ΦΕΚ ίδρυσης της μονάδας 1045/Β΄/25-6-2007. Με απόφαση του ΥΠΑΙΠΘ το 2009 ( ΦΕΚ 1874/Β΄/03-09-2009) έγινε η μετατροπή του σε Ολοήμερο Νηπιαγωγείο.

Το σχολείο μας   είναι μονοθέσιο και  αποτελείται από ένα τμήμα πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος κι ένα τμήμα ολοήμερου προγράμματος. Επίσης, για πρώτη σχολική χρονιά τα νήπια παρακολουθούν  και το τμήμα  των Αγγλικών. Στο σχολείο μας υπηρετούν  για το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022 τρεις εκπαιδευτικοί , δύο νηπιαγωγοί γενικής παιδείας και  μία εκπαιδευτικός  Αγγλικών.

Η ταυτότητα του σχολείου μας είναι συνυφασμένη σε μεγάλο βαθμό με το όραμά του, το οποίο προσδιορίζει τη στάση, τους  και τις προτεραιότητές του.

Απώτερος στόχος του  νηπιαγωγείου είναι, μέσα από το παιχνίδι, τον αυθορμητισμό , την ανάπτυξη της φαντασίας και της πηγαίας δημιουργικότητας , το  παιδί  να  αποκτήσει θετική  στάση για το σχολείο και τη μάθηση  γενικότερα και να  γίνει ενεργός και δημιουργικός  πολίτης.