ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ -etwinnng

Αγαπημένα μας παιδιά και γονείς ,θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι σε αυτή την δύσκολη περίοδο που διανύουμε μιας και προέκυψαν ιδιαίτερες εκπαιδευτικές και μαθησιακές ανάγκες , οι δράσεις που προτείνουμε γίνονται μέσα στο πλαίσιο της επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης αλλά και ενεργοποίησης των μαθητών εκτός σχολικής τάξης για όσο το σχολείο θα παραμείνει κλειστό.Ευελπιστούμε στη συμμετοχή όσων περισσότερων παιδιών γίνεται.

Αυτή την εβδομάδα η δράση μας έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά για την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου.

Τα παιδιά θα πάρουν ένα μήνυμα με το βίντεο που ακολουθεί, μέσα από μια εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας, στο οποίο καλούνται να βρουν και να φωτογραφήσουν ένα αντικείμενο στο σπίτι τους που ξεκινά από το γράμμα Ζ.

Μην ξεχάσετε να γράψετε το όνομα του αντικειμένου όπως μπορείτε σε μία καρτέλα και να την τοποθετήσετε μπροστά στο αντικείμενο για να το βγάλετε φωτογραφία.

Περιμένουμε τις φωτογραφίες σας στο mail του σχολείου( nipchryt@sch.gr ) για να δημιουργήσουμε όλοι μαζί ένα Συνεργατικό Λεξικό.

Για τη δημιουργία του λεξικού αυτού θα  συνεργαστούν 200 περίπου σχολεία απ’όλη τη χώρα.Ας βάλουμε ένα χρονικό περιθώριο μέχρι την Τετάρτη για να μην καθυστερούμε την δημιουργία του.

Όταν δημιουργηθεί το Συνεργατικό Λεξικό θα σας το κοινοποιήσουμε στο blog του νηπιαγωγείου μας.

Καλή διασκέδαση!!!!