ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ 1

Καλημέρα σε όλους! Παρασκευή σήμερα και η Άνοιξη  έχει μπει για τα καλά!

Μιλήσαμε για την Άνοιξη και τα τρία της παιδάκια! Θέλετε να θυμηθούμε ξανά τι είπαμε για αυτή την εποχή, και τι περιμένουμε να μας φέρει παιδιά;Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Άνοιξη ! H η πιο όμορφη εποχή! Έμπνευση για πολλούς καλλιτέχνες! Αλήθεια παιδιά πως  αποτύπωσαν στον καμβά τους  την Άνοιξη Έλληνες και ξένοι ζωγράφοι!

Πατώντας στiς παρακάτω εικόνες και φτιάχνοντας τα παζλ ανακάλυψε 4 υπέροχους πίνακες ζωγραφικής για την Άνοιξη.

Για να φτιάξετε τα παζλ πατήστε πάνω στην εικόνα για να την επιλέξετε και μετά κάντε αριστερό κλικ στο εικονίδιο κάτω δεξιά για να αρχίσετε.κάνοντας κλικ στο εικονίδιο με το βελάκι μεγαλώνει η οθόνη .

Αρχίζουμε!!!

<<Κοπέλα σε αγρό>> Δημήτριος Γερανιώτης>>

<<Μελέτη χρωμάτων >> Σαββίδης Συμμεών

Picaso Sprimg 1956

Vincent Van Gogh – Sunflowers

Μπορείτε και εσείς να γίνετε μεγάλοι ζωγράφοι, και να φτιάξετε τα δικά σας υπέροχα έργα με θέμα την Άνοιξη.

Μπορούν οι μανούλες να τα φωτογραφίσουνε και να μου τα στείλουνε για να τα ανεβάσω στο blog για να τα θαυμάσουνε όλοι οι φίλοι σας. Μπορούμε να φτιάξουμε και γκαλερί με τα έργα σας και να την ανεβάσω στο blog ,  για να θαυμάσουν όλοι τα έργα σας.

Περιμένω λοιπόν τα έργα σας ,και προτάσεις για το όνομα της γκαλερί μας.

Πως γράφεται παιδιά όμως αυτή η όμορφη εποχή !

προσπαθήστε να την γράψετε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Μπράβο τα καταφέρατε!

Ο Μάρτης  μας φέρνει και τα χελιδονίσματα.Μπορείτε να αρχίσετε να μετράτε τα χελιδονάκια που θα αρχίσουν να φτάνουν στην βεράντα σας.Μετρήστε και τα χελιδονάκια που υπάρχουν στον παρακάτω σύνδεσμο και φτιάξτε ζευγάρια με χελιδόνια και αριθμούς.

κάντε κλικ αριστερό πάνω στην εικόνα και αρχίστε.

Μπράβο παιδιά τα καταφέρνετε πολύ καλά !

Και επειδή έρχεται Σαββατοκύριακο  και μπορούμε να περνάμε όμορφα και δημιουργικά  μένοντας στο σπίτι, σας προτείνω να φτιάξουμε όλοι  κουλούρι  Θεσσαλονίκης!  Τα φτιάξαμε λίγο πριν κλείσει το σχολείο για να τα δείξουμε στους φίλους μας στην Ισπανία, Ιταλία, Πολωνία και φυσικά στους φίλους μας στο Νηπιαγωγείο της Λητής. Θυμάστε παιδιά τα  υλικά  ! ο φίλος μας ο SAMMY , το μικρό μας ρομποτάκι σας τα θυμίζει στο παρακάτω βίντεο που ετοιμάσαμε λίγο πριν κλείσουμε.

Πατήστε στον σύνδεσμο για να δείτε το βίντεο.

Αυτά για σήμερα παιδιά μου . Σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο , να περνάτε όμορφα μένοντας στο σπίτι.