ΔΡΑΣΕΙΣ

Σχολικό Έτος 2023-24

Το Νηπιαγωγείο μας το σχολικό έτος 2023-24 συμμετείχε:

• Στο πρόγραμμα “ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε” και βραβεύτηκε με την Σημαία του “ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ”
  • στο Etwinning Project Play and Nature . Ένα Ευρωπαϊκό έργο σε συνεργασία με σχολεία της Ελλάδας, της Τουρκίας, της Ρουμανίας, της Πολωνίας και της Λιθουανίας. Οι μαθητές μέσω της παρατήρησης, της έρευνας, της δημιουργίας ανακαλύπτουν το περιβάλλον και τη βιοποικιλότητα.
  • Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Προγράμματος της Παιδικής “HELMEPA” με θέμα “Μη ψαρώνεις. Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες”
  • Στο 2ο Φεστιβάλ STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για την Προσχολική Ηλικία με θέμα: “Μεσόγειος, πηγή ζωής και πολιτισμού” με 4 ομάδες και 4 βίντεο και βραβεύτηκε με το “Βραβείο Εμψύχωσης και Ενσωμάτωσης Ομάδας”.  Μπορείτε να δείτε τα βίντεο της συμμετοχής μας στους παρακάτω συνδέσμους  Ομάδα: “Οι φίλοι της Μεσογείου”, Ομάδα: “Τα μυστικά της Μεσογείου”, Ομάδα: “Με βάρκα της ελπίδα, στης Μεσογείου τα βαθιά νερά” ,  Ομάδα: ” Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της Μεσογείου”.
  • Στη μαθητική Εβδομάδα Δράσης 2024 “Η Δύναμη στο Πιάτο σου” της ActionAid Hellas με θέμα “Διατροφική Δικαιοσύνη”. Οι μαθητές μας δημιούργησαν 2 αφίσες για τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας στο Διαγωνισμό της Δράσης και της Έκθεση που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη για τους σκοπούς της δράσης . 1 2

Σχολικό Έτος 2022-23

Το Νηπιαγωγείο μας το σχολικό έτος 2022-23 συμμετείχε