19/05/2024
Οι πασχαλινές δημιουργίες του Νηπιαγωγειου Χάρακα
![πασχα 1](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/πασχα-1-225x300.jpg?x10519)
![Μπορεί να είναι εικόνα παιχνίδι και κείμενο](https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/439082463_2852448354894866_820736707014140785_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=kmfugXs0mE0Q7kNvgENhgUL&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AYCJPC7OrVW-WzsVPeFD0SwX_t-JFezTm3mZPK7cQ2_F5Q&oe=664FEB9E)
Με την αγαπημένη μας κυρία Βαγγελιώ και τις υπέροχες γιαγιάδες από το ΚΑΠΗ Χάρακα. Πιστοί στο πασχαλινό μας ραντεβού , φέτος αποφασίσαμε να φτιάξουμε λαζαρακια. Τους είπαμε ιστορίες για το Πάσχα, μας είπαν για τα κρητικά έθιμα και φυσικά τραγουδήσαμε τα κάλαντα του Λαζάρου και όχι μόνο. Έχουν όλες τους καρδιά μικρού παιδιού… Να είστε καλά γιαγιάδες , να μας βοηθάτε να γεμίζουμε όμορφες αναμνήσεις.
![Μπορεί να είναι εικόνα πίτα και πιτάκι με σφολιάτα](https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/439136243_2850977495041952_2535193814826427328_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=BNg_JE8n4FEQ7kNvgFs0RCd&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=00_AYC7Kp_4ugVSYd0HgW5INP-wJXDWSF5BSdJizkDiUEV6mQ&oe=664FDACC)
19/05/2024
The heroeς of the Cretan Sea — Οι ήρωες του Κρητικού Πελάγους.
Νέα εργαστήρια δεξιοτήτων που αφορούν την εκπαιδευτική ρομποτική σε συνδυασμό με τον κόσμο γύρω μας.
Ας ξεκινήσουμε…
Τι μπορείς να ανακαλύψεις σε μια βόλτα στην παραλία των Τριών Εκκλησιών; Η Ροδουλα ανακάλυψε ένα γυάλινο μπουκάλι που ξέβρασε η θάλασσα. Όμως δεν είχε μεσα τοματοχυμο αλλά ένα κωδικοποιημένο μήνυμα. Το αποκωδικοποιήσαμε , προσπαθήσαμε να βάλουμε τις λέξεις στη σειρά για να βγάλουν νόημα και μαντεψτε…. Δεν το περιμέναμε. Η χελώνα καρέτα καρέτα ζητούσε βοήθεια. Μια πετρελαιοκηλίδα εμφανίστηκε ξαφνικά στο Κρητικό πέλαγος και δε μπορουσε να περάσει. Αλλά μόνο αυτό; Μα πως είναι δυνατόν; Επίσης , μιας και ασχολούμαστε με τη θάλασσα και έχουμε αναλάβει να φιλοξενήσουμε τον Λέων Χαμαιλεων από τη Σάμο και να του δείξουμε τις ομορφιές της Κρήτης, φτιάξαμε χάρτη ρομποτικής με την Κρήτη, ανακαλύψαμε εθνικά ονόματα, δημιουργήσαμε γλωσσοδέτες και πολλά άλλα. Μα τώρα ξεκινούν τα καλυτεραααα….. Αρχίζει η ερευνααααα
![423325919 2814583275348041 3379735928979382367 n](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/423325919_2814583275348041_3379735928979382367_n-225x300.jpg?x10519)
![κρητικό πέλαγος](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/κρητικό-πέλαγος-300x132.jpg?x10519)
![25η](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/25η-300x132.jpg?x10519)
![430306996 2814583098681392 8421926823589535122 n](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/430306996_2814583098681392_8421926823589535122_n-205x300.jpg?x10519)
![πετρελαιοκηλίδα 33](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/πετρελαιοκηλίδα-33-222x300.jpg?x10519)
Συνεργασία Νηπιαγωγείου με Ε-ΣΤ Δημοτικού Σχολείου Χάρακα. Η χελώνα καρέτα καρέτα, οι Τρεις Εκκλησίες και οι ιδιότητες του φωτος. Πείραμα, υποθέσεις, συμπεράσματα . Εργαστήρια δεξιοτήτων Νηπιαγωγείου σε συνδυασμό με το μάθημα της Φυσικής του Δημοτικού. Συνεργασία, αλληλοβοήθεια, μετάβαση από τη μια σχολική βαθμίδα στην άλλη .
![νηπιαγωγειο ΣΤ](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/νηπιαγωγειο-ΣΤ-300x150.jpg?x10519)
Όταν δε θα υπάρχουν πετρελαιοκηλίδες και μόλυνση των ακτών και των θαλασσών, τα κοχύλια θα λάμπουν από τις ακτίνες του φωτός… όπως λάμπουν και οι παιδικές καρδιές…
![κοχυλια](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/κοχυλια-132x300.jpg?x10519)
Τον τελευταίο καιρό δεν καθίσαμε καθόλου “ήσυχοι”, όλο προβληματιζομασταν, πειραματιζόμασταν, ερευνουσαμε, βρίσκαμε λύσεις… Πολλές δουλειές . Πλευση-βυθιση σκουπιδιών, προσπάθεια καθαρισμου από την πετρελαιοκηλίδ κτλ κτλ κτλ
![πλευση 4](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/πλευση-4-300x132.jpg?x10519)
![κηλιδα 2](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/κηλιδα-2-300x132.jpg?x10519)
![κηλιδα](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2024/05/κηλιδα-132x300.jpg?x10519)
συνεχίζεται….
19/05/2024
Το Νηπιαγωγείο Χάρακα με τους Ιππότες της Γουργουριστης Κοιλιτσας συμμετέχει στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Bravo school και αγωνίζεται για την καταπολέμηση της πείνας. Αν σας αρέσει η δράση μας μπορείτε να μας ψηφίσετε στον παρακάτω σύνδεσμο. Θα χρειαστείτε μόνο το email σας. Σας ευχαριστούμε πολύ
https://bravo-schools.inactionforabetterworld.com/voting-by-school/nhpiagwgeio-xaraka.801.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3artrC9NHfP4Dvxdi06tdY5xEAPnvbnxJSy6hPpUa9AToYjGogUtyvvRA_aem_AeNmEH-0PVdD5VojZZahCNfjeqcTna1DXzZn7Np1NGKtJWlmFBkcoR8VecqT0RGpVK6WMrLbv8iZ8IHPBJoMQaa9