07/03/2022
Η υδρόγειος σφαίρα γύρισε και η τύχη επέλεξε χώρες του κόσμου τις οποίες θα επισκεφτούμε και θα βιώσουμε την κουλτούρα και τον πολιτισμό τους. Μερικές από τις δράσεις μας…
1ος προορισμός η Κίνα.
Τι κάναμε στην Κίνα; Πήγαμε με αερόστατο, είχαμε και εισιτήρια και διαβατήρια, ντυθήκαμε με τις παραδοσιακές στολές και χορέψαμε κινέζικο τραγούδι, ήπιαμε τσάι, αναζητήσαμε συνταγή με ρύζι στο διαδίκτυο και τη συγκρίναμε με τις δικές μας συνταγές με ρύζι, κατασκευάσαμε βεντάλιες, φάγαμε με τσοπ στικς, παίξαμε SUDOKU και τάνγκραμ, γίναμε κινέζικος θίασος και ανεβάσαμε θεατρική παράσταση με δράκο, προσπαθήσαμε να μεταφράσουμε ένα κινέζικο παιδικό παραμύθι, μάθαμε τα ονόματά μας στα κινέζικα και παρατηρήσαμε τους κινέζικους αριθμούς, μάθαμε το “Ρ,ρ” του ρυζιού, είδαμε τους οριζώνες και μιλήσαμε για τη σημασία του νερού στην ανάπτυξη του ρυζιού, παρατηρήσαμε το Σεινικό Τοίχος και τα κινέζικα σπίτια και πολλάαααα άλλαααα.
![IMG 2c4a7bfb7db18a0c05806651898aeb9b V](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2022/03/IMG-2c4a7bfb7db18a0c05806651898aeb9b-V-300x135.jpg?x10519)
![20220304 141215](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2022/03/20220304_141215-300x190.jpg?x10519)
07/03/2022
Ρόδα είναι και γυρίζει”
Εργαστήρια δεξιοτήτων- Ζω καλύτερα- Ευζην
το αρχείο με τις δράσεις μας
Ρόδα είναι και γυρίζει
μερικές φωτογραφίες…
μετά από πολλά παιχνίδια σωματικής ενδυνάμωσης είμαστε έτοιμοι να περάσουμε τις ….
δοκιμασίες για να λάβουμε το δίπλωμα οδήγησης ποδηλάτου
ρομποτική με προορισμό την Ποχαρουζώ
07/03/2022
“Απόκριες με επαναχρησιμοποίηση ” και συνεχίζουμε σταθερά και μοναδικά την ανακύκλωση στο Νηπιαγωγείο μας. Όλα χρησιμοποιούνται ως βασικά υλικά για τις δημιουργίες μας και την εκπλήρωση των σχεδίων μας στις διάφορες θεματικές ενότητες και σχέδια δράσης. Έτσι, λοιπόν, υλικά που είχαμε μαζέψει μέχρι στιγμής αποτέλεσαν το ερέθισμα για να δημιουργήσουμε αστεία αποκριάτικα καπέλα και να συμμετάσχουμε στην Ημέρα Δράσης του ΚΠΕ Βάμου, στα πλαίσια του Περιφερειακού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Αλλάξτε συμπεριφορές… ΑνακυκλωSOSτε!”.
μερικά από τα αστεία καπέλα μας …
καπέλο φωλιά αηδονιού
καπέλο ήλιος
καπέλο κλόουν
καπέλο ζέβρες που τρώνε χορτάρι
καπέλο κουκουβάγια
καπέλο αράχνη
καπέλο μπριζόλα
και πολλά άλλα καπέλα όπως φωλιά πουλιών και κουνέλια ή άλογα.
Με τη δράση μας αυτή λάβαμε τιμητικό δίπλωμα από το ΚΠΕ Βάμου και κυρίως βοηθήσαμε την κυρία χλωρίδα και την κυρά Πανίδα να είναι υγιείς.
![20220304 190207](https://blogs.sch.gr/nipcharakira/files/2022/03/20220304_190207-300x209.jpg?x10519)
ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!!!