Αρχική » Το σχολείο μας » Σχέδιο Δράσης

Σχέδιο Δράσης

Έλα να γνωριστούμε, να παίξουμε, να μάθουμε…αλλιώς!

Την φετινή χρονιά το νηπιαγωγείο Άνω Ποροΐων συμμετείχε σε ένα Σχέδιο Δράσης σε συνεργασία με τα γειτονικά νηπιαγωγεία της περιοχής. Τα συνεργαζόμενα σχολεία είναι το Νηπιαγωγείο Κερκίνης, το Νηπιαγωγείο Νεοχωρίου Σιντικής, το Νηπιαγωγείο Ροδόπολης και το Νηπιαγωγείο Καστανούσσας.

Ο τίτλος του προγράμματος είναι “Έλα να γνωριστούμε, να παίξουμε, να μάθουμε…αλλιώς!”

Πραγματοποιήθηκαν πολλές κοινές δράσεις καθ΄όλη τη διάρκεια της χρονιάς και βασικός σκοπός του προγράμματος ήταν η εφαρμογή καινοτόμων διδακτικών πρακτικών μέσα από τη συνεργασία των γειτονικών νηπιαγωγείων της περιοχής.

Επιμέρους στόχοι ήταν:

1. Οι μαθητές να αναπτύξουν Δεξιότητες 21ου αιώνα (Κριτική σκέψη, Επικοινωνία, Συνεργασία, Δημιουργικότητα).
  2. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί να αναπτύξουν τις τεχνολογικές δεξιότητές τους σε αυθεντικές καταστάσεις με τη Χρήση Νέων Τεχνολογιών.
  3. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί να νιώσουν την χαρά της αίσθησης που προκαλεί η συνεργατική μάθηση μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών από άλλα Νηπιαγωγεία για την επίτευξη κοινών στόχων.

Το πρόγραμμα “χτίστηκε” σταδιακά σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων σχολείων και οι κοινές δράσεις ανέβαιναν σε ένα Padlet .

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ

Για να δείτε τις δράσεις μας μπορείτε είτε να πατήσετε το βελάκι που είναι πάνω δεξιά στο padlet και να τις δείτε σε παρουσίαση πατώντας το βελάκι που βρίσκεται επίσης στη δεξιά πάνω πλευρά είτε στο τετραγωνάκι που είναι πάνω δεξιά στο padlet και όταν το padlet ανοίξει τότε μπορείτε με την μπάρα που βρίσκεται στην κάτω πλευρά να περιηγηθείτε.

Μετάβαση στο padlet.com