ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ

Για το σχολικό έτος 2021-2022  οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο μας θα πραγματοποιηθούν από

1 μέχρι 20 Μαρτίου 2021

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ  ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται για το σχολικό έτος 2021-2022

μαθητές γεννημένοι το 2016 και το 2017

Τα προνήπια που ήδη φοιτούσαν στο νηπιαγωγείο και θα είναι νήπια την επόμενη σχολική χρονιά, εγγράφονται αυτεπάγγελτα,

θα πρέπει όμως, να επικοινωνήσουν μαζί μας και να φέρουν αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο,( για όσα  ασφαλώς επιθυμούν να εγγραφούν στο ολοήμερο).

ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ

Στα πλαίσια υλοποίησης παρεμβάσεων αγωγής υγείας στο μαθητικό πληθυσμό Δήμου Άργους – Μυκηνών από την 1η ΤΟΜΥ Άργους

σήμερα  Παρασκευή 26   Φεβρουαρίου 2021 και ώρα 12.00μ.μ. έως 13.00 μ.μ. στο Νηπιαγωγείο μας,

πραγματοποιήθηκε δράση για την Υγιεινή Διατροφή, από την κ. Βασιλική Γιαννακοπούλου κοινωνική λειτουργό της ΤΟΜΥ Άργους,

ακολουθώντας πιστά την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων για την αντιμετώπιση των επιδημιολογικών κινδύνων.

ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ 3 ΙΕΡΑΡΧΩΝ -30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Με την ονομασία Τρεις Ιεράρχες αναφέρονται τρεις άγιοι και Θεολόγοι της Ορθόδοξης Χριστιανικής Θρησκείας, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος.

Αναδείχθηκαν Πατέρες της Εκκλησίας και Άγιοι. Η σοφία και η δράση τους, τούς έδωσε τον τίτλο των Μεγίστων Φωστήρων, όπως ψάλεται και στο τροπάριό τους: «Τους Τρεις Μεγίστους Φωστήρας Της Τρισηλίου Θεότητος…».

Για να τους τιμήσουμε σαν εκπαιδευτικοί και μαθητές παραθέτουμε το παρακάτω υλικό .

Διαβάστε, παρακολουθείστε, παίξτε και διασκεδάστε μαθαίνοντας για την ζωή και το έργο των αυτών των σπουδαίων ανθρώπων.

Ένα βίντεο για τους 3 Ιεράρχες

ΟΙ 3 ΙΕΡΑΡΧΕΣ-εδώ