Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Η 4η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων.

Φέτος στο Νηπιαγωγείο μας, μέσα στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που διεξάγουμε με θέμα τη φιλοζωία, επιλέξαμε την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, για να υλοποιήσουμε μία ξεχωριστή εκπαιδευτική δράση σε συνεργασία με το Δημοτικό Κτηνιατρείο του Τμήματος Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης του Δήμου Ευρώτα.

Συγκεκριμένα, προσκαλέσαμε στην τάξη μας την Κτηνίατρο του Δημοτικού Κτηνιατρείου, με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωση των μικρών μαθητών για τα αδέσποτα ζωάκια, την υπεύθυνη ιδιοκτησία και τους τρόπους που μπορούμε να τα βοηθήσουμε, ευελπιστώντας ότι η καλλιέργεια της φιλοζωικής παιδείας και η νέα γενιά μπορούν να δώσουν τη λύση.

Οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου ενθουσιάστηκαν με την επισκέπτρια μας, παρακολούθησαν με προσοχή την παρουσίαση του θέματος και συμμετείχαν με προθυμία στη συζήτηση.

IMG 20220404 110820

Γνωριμία των μαθητών με την κτηνίατρο και εισαγωγή στο θέμα

IMG 20220404 111200

Παρουσίαση του θέματος και ανάπτυξη συζήτησης