ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΔΩΡΟ

Στα πλαίσια του προγράμματος για την ”ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό” κι έπειτα από την επίσκεψή μας στο δημοτικό σχολείο Διομήδειας ,τα νηπιάκια μας στέλνουν ένα πασχαλινό δώρο στο δάσκαλο και τους μαθητές της τάξης που μας φιλοξένησαν!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με υγεία!

ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ

ΔΩΡΟΠΑΣΧΑ

ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

Στις 19 Απριλίου 2024 είχαμε τη χαρά να μας επισκεφθεί  το φροντιστήριο ρομποτικής STEM Education ,μαζί με εξοπλισμό ρομποτικής και μας έδειξαν πώς να φτιάξουμε έναν τυραννόσαυρο Ρεξ και στη συνέχεια πώς να τον προγραμματίσουμε να πάει να βρεί τη τροφή του!

rompotiki

rompotiki2

ΚΑΛΩΣ ΤΑ,ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ!

πελαργοι

Εκτός από τα πουλιά όμως,την εμφάνιση τους κάνουν και τα έντομα….με τα πιο δημοφιλή την πεταλούδα και την πασχαλίτσα,που λατρεύουν να ζωγραφίζουν και να παρατηρούν τα παιδιά!

πασχαλιτσα2

πασχαλιτσα

ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ…

• Μιλήσαμε για τον κύκλο ζωής της πεταλούδας και πώς από κάμπια μεταμορφώνεται σε μια πανέμορφη πεταλούδα!!!
  • Διαβάσαμε το υπέροχο βιβλίο του Eric Carle ”Μια πολύ πεινασμένη κάμπια” και κατασκευάσαμε τη δική μας πεινασμένη κάμπια

thumbnail 1 1

• Μάθαμε το γράμμα ”Π”
  • Και κατασκευάσαμε τη δική μας πολύχρωμη πεταλούδα

petalouda

ΕΚΔΡΟΜΗ!

Στις 27 Μαρτίου 2024 το νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στα πλαίσια του προγράμματος της ομαλής μετάβασης από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό.Επισκεφτήκαμε το ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ όπου μας υποδέχθηκαν με χαρά εκπαιδευτικοί και μαθητές,μας ξενάγησαν στις αίθουσες του σχολείου αλλά και στο προαύλιο και μας κέρασαν χυμόκαι μπισκότα…Τους ευχαριστούμε θερμά!!!!

ekdromi

IMG20240327092621

thumbnail 1

Η εκδρομή μας έκλεισε με πικ-νικ στο Le Chalet.…Ήταν μιά αξέχαστη ημέρα!

thumbnail 2

e-TWINNING

Η δεύτερη δραστηριότητα για τον Μάρτιο του ευρωπαικού προγράμματος e-twinningcaressing the environment” με αφορμή την 18η Μαρτίου – Παγκόσμια ημέρα ανακύκλωσης

Κατασκευάσαμε τα δικά μας κοστούμια από ανακυκλώσιμα υλικά!

twinning 1

TWINNING 2