Προτάσεις για την 25η Μαρτίου

Αγαπητοί γονείς και αγαπημένα μου παιδιά,

Σε δύο μέρες γιορτάζουμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. Δυστυχώς φέτος δεν θα μπορέσουμε να πραγματοποιήσουμε εορταστικές εκδηλώσεις όλοι μαζί στο σχολείο μας, όμως μπορούμε να προσπαθήσουμε να κάνουμε μια μικρή γιορτή στο σπίτι μας. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!

Σας παραθέτω κάποιες προτάσεις και ιδέες για την ημέρα αυτή.Μπορείτε να ξεκινήσετε από σήμερα τις προετοιμασίες!

Εσείς θα επιλέξετε τι θέλετε να κάνετε από όλα αυτά.

-Μπορείτε να μάθετε τα ποιήματα που σας δόθηκαν, πριν το κλείσιμο των σχολείων.

-Με μπογιές, μαρκαδόρους και κάθε είδους χρώματα, τα παιδιά μπορούν να ζωγραφίσουν την ελληνική σημαία, σε χαρτί, σε μια πέτρα, σε μια παλιά μπλούζα, σε γυαλί, σε τοίχο εξωτερικό!
-Ζωγραφίζω την Ελλάδα.Πώς την φαντάζομαι….Της δίνω πρόσωπο, σώμα.
-Παίζω με πίνακες ζωγραφικής που έχουν την ελληνική σημαία. (π.χ.νέος σημαιοφόρος-Φασιανός).Ψάχνω στο διαδίκτυο,παρατηρώ τα χρώματα, το περιεχόμενο.Ζωγραφίζω τον πίνακα κ εγώ, όπου θέλω. Κάνουμε έκθεση ζωγραφικής στο σπίτι.ΑΝ έχω εκτυπωτή, εκτυπώνω τον πίνακα,αν όχι με το κινητό ή το τάμπλετ,τον κρύβει κάποιος και προσπαθώ να θυμηθώ τα χρώματα, τα πρόσωπα-πόσα ήταν, πόσες σημαίες.Παίζω κυνήγι χαμένου θησαυρού…κρύβει κάποιος τον πίνακα, που έχω εκτυπώσει ή ζωγραφίσει, κ όταν τον βρω φωνάζω το όνομα του ζωγράφου ή του πίνακα.Κόβω τον πίνακα κ τον κάνω παζλ. Ψάχνω στο διαδίκτυο τον ζωγράφο και τον ζωγραφίζω.
-Ακούμε τραγούδια για την 25η Μαρτίου
-Διαβάζουμε ιστορίες και ποιήματα
-Κάνουμε αναπαράσταση του κρυφού σχολειού, του Ζαλόγγου, του Ευαγγελισμού, της φιλικής εταιρίας, κτλ.
-Ζωγραφίζω τον εαυτό μου να κρατά της ελληνική σημαία
-Ζωγραφίζω τον αγαπημένο μου ήρωα της ελληνικής Επανάστασης
-Γνωρίζω τον Διονύσιο Σολωμό και τον εθνικό ύμνο
-Γνωρίζω τη λέξη “ΦΙΛΕΛΛΗΝΑΣ”
-Αναφορά στην ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-Ζωγραφίζουμε τα τείχη
-Σημαία (σύμβολο,χρώμα,σχήμα,σημαίες του κόσμου,σημαίες που μοιάζουν με τη δική μας)
-Η σημασία της ειρήνης-Ποιήματα για την ειρήνη-Σύμβολα της ειρήνης
Σε όλα αυτά και σε τόσα άλλα ακόμα, μπορείτε να συμμετέχετε όλοι μαζί.Μια γιορτή στο σπίτι!