Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2023-2024 θα θέλαμε να αναφερθούμε σε ορισμένα λειτουργικά θέματα που αφορούν την οργάνωση και τη λειτουργίας της τάξης του νηπιαγωγείου. Οποιοδήποτε θέμα προκύψει στη διάρκεια της χρονιάς είναι σημαντικό να συζητείται μεταξύ μας και όχι με τρίτους, ώστε να βρεθεί το συντομότερο δυνατό η ορθότερη και αποτελεσματικότερη λύση του. Είμαστε πάντα στη διάθεση σας  για μια ουσιαστική και εποικοδομητική επικοινωνία και ελπίζουμε στη βοήθειά σας.

1. Το 5ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Ευκαρπίας λειτουργεί στο βασικό υποχρεωτικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε όλους τους μαθητές (νήπια-προνήπια) και διαρκεί από τις 8:15 έως τις 13:00.                                                                                                          8:00-8:15 π.μ. είναι ο χρόνος προσέλευσης  όλων των παιδιών με τα μεταφορικά μέσα που έχουν οριστεί.                           13:00-13:15  είναι ο χρόνος αποχώρησης.                                                                                                                                            Το ωράριο εφαρμόζεται για όλους αυστηρά. Η πόρτα του νηπιαγωγείου καθώς και η εξωτερική του συγκροτήματος κλειδώνει 8:30, δίνοντας τον απαραίτητο χρόνο προσέλευσης στα μεταφορικά μέσα (ταξί, λεωφορεία, Ι.Χ. γονέα/κηδεμόνα). Σε περίπτωση καθυστέρησης, παρακαλούμε ενημερώστε μας τηλεφωνικά. Τα παιδιά παραδίδονται το πρωί από τους/τις συνοδούς στον/στην υπεύθυνο του προσωπικού του Νηπιαγωγείου και παραλαμβάνονται από τους/τις ίδιους το μεσημέρι.                                                                                                                                                                                            Σύμφωνα με το νόμο, η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική. Σε περίπτωση μακροχρόνιας απουσίας παρακαλούμε για την άμεση ενημέρωση.
  2. Για το πρωϊνό τους τα παιδιά πρέπει να έχουν μαζί τους: (α) τσάντα, (β) ελαφρύ πρόγευμα (υγιεινό δεκατιανό), (γ) μπουκαλάκι με νερό.
  3. Τα ρούχα των παιδιών πρέπει να είναι ανάλαφρα και πρακτικά. Φόρμες που μπορούν να ανεβάζουν και να κατεβάζουν μόνα τους, παπούτσια χωρίς κορδόνια που εξυπηρετούν το παιχνίδι τους μέσα και έξω στο νηπιαγωγείο, αλλά και βοηθούν στην αυτοεξυπηρέτηση τους και την αυτονομία τους που είναι και ο βασικότερος στόχος μας.
  4. Ιδιαίτερη προσοχή στην καθαριότητα των παιδιών ώστε να προλάβουμε τυχόν κρούσματα από ψείρες και ψύλλους. Καθημερινός έλεγχος στο σπίτι ενώ, αν χρειαστεί είναι προτιμότερο να μείνει το παιδί στο σπίτι ώστε να μην εξαπλωθεί το πρόβλημα σε όλη την τάξη.
  5. Εκπαιδεύουμε από κοινού τα παιδιά στο σπίτι και στο σχολείο σε δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης για την χρήση της τουαλέτας όσον αφορά το σκούπισμα, το καζανάκι και το πλύσιμο των χεριών. Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία.
  6. Κρίνεται σημαντικό κατά την προσέλευση και την αποχώρηση των παιδιών, τα ίδια να αναλαμβάνουν μόνα τους να τακτοποιούν την τσάντα τους και να παραδίδουν στο εκπαιδευτικό προσωπικό το μπουφάν. Με τον τρόπο αυτό γίνονται πιο υπεύθυνα για τα προσωπικά τους αντικείμενα ενώ, επιτυγχάνεται η ανεξαρτητοποίησή τους από τους ενήλικες.
  7. Για τον προγραμματισμό των δραστηριοτήτων της χρονιάς και για άλλα λειτουργικά θέματα θα συζητήσουμε σε συναντήσεις που θα ορίσουμε στο επόμενο χρονικό διάστημα.
  8. Η τακτική επικοινωνία μας είναι η βασική προϋπόθεση για μια συνεργασία που θα στοχεύσει στην ευχάριστη και δημιουργική παραμονή των παιδιών στο νηπιαγωγείο.  Πάντα σε συνεννόηση και λαμβάνοντας υπόψη τις επαγγελματικές σας υποχρεώσεις, θα επιδιώκουμε να σας ενημερώνουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα για τρέχοντα θέματα και προγράμματα που λαμβάνουν χώρο στο νηπιαγωγείο. Για άμεση ενημέρωση, κατά κύριο λόγο θα χρησιμοποιούμε ένα τετράδιο επικοινωνίας στην τσάντα του κάθε παιδιού καθώς και σημειώματα στις τσάντες τους. Γι’ αυτό παρακαλούμε να ελέγχεται τις τσάντες τους καθημερινά. Επιπλέον, να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του σχολείου, τα e-mail επικοινωνίας που έχετε δηλώσει και φυσικά θα είμαστε στη διάθεση σας και για τηλεφωνική συνεννόηση όποτε κρίνεται αναγκαίο. Η προσωπική επικοινωνία ένας προς ένας (1-1) είναι επίσης πολύ σημαντική και θα επιδιώκεται στο μέγιστο δυνατό από την πλευρά μας.

Είμαστε στη διάθεση σας να συζητήσουμε κάτι που σας απασχολεί ή σας προβληματίζει.

Ευχόμαστε σε όλους μας καλή σχολική χρονιά, χαρούμενη και δημιουργική χρονιά.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του νηπιαγωγείου