Μένουμε Σπίτι

Όλοι στην τηλεόραση μας λένε να μείνουμε στο σπίτι. Τι να κάνουμε όμως μέσα στο σπίτι;

Εμείς βρήκαμε τις παρακάτω προτάσεις και σας τις κοινοποιούμε για να τις δείτε και εσείς.

Μαζί με τα παιδιά σας μπορείτε να σκεφτείτε τι σας αρέσει περισσότερο να κάνετε όταν είστε στο σπίτι. Θα μας άρεσε να δούμε τι προτείνουν τα παιδιά ή τι τους αρέσει να κάνουν όσο είναι στο σπίτι. Είμαστε σίγουρες οτι και στους συμμαθητές τους θα αρέσει αυτό. Γι’ αυτό ζητήστε από τα παιδιά σας να ζωγραφίσουν αυτό που επιλέγουν να κάνουν όσο παραμένουν σπίτι, ώστε όταν επιστρέψουμε με το καλό στο σχολείο να μας το παρουσιάσουν.

Κόβουμε με τα ψαλίδια

Η ενασχόληση με τα ψαλίδια είναι σημαντική στην προσχολική ηλικία, διότι μέσω αυτής τα παιδιά αποκτούν δεξιότητες, που θα τις χρειαστούν άμεσα τα επόμενα χρόνια. Τα παιδιά για να κόψουν πρέπει να συγκεντρώσουν την προσοχή τους, όχι μόνο στην κίνηση του χεριού, το οποίο πρέπει να ανοιγοκλείνει τα δάχτυλα, αλλά και στο να παραμείνουν επάνω στις γραμμές/περιγράμματα των σχεδίων, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Παράλληλα θα πρέπει να διατηρήσουν την προσοχή τους σε αυτό που κάνουν, αγνοώντας άλλα εξωτερικά ερεθίσματα. Για τους παραπάνω λόγους σας προτείνουμε να ασχοληθείτε και στο σπίτι με τη χρήση ψαλιδιών.

Υλικά που θα χρειαστείτε

• Ψαλίδια κατάλληλα για παιδιά (τα μεγάλα ψαλίδια είναι δύσκολα στον χειρισμό από παιδιά)
  • Χαρτιά/Εφημερίδες/Περιοδικά
  • Μαρκαδόροι/Στυλό
  • Κόλλα

Σε μικρά κομμάτια χαρτιού/εφημερίδας σχεδιάζουμε με τους μαρκαδόρους απλές γραμμές (κάθετες, οριζόντιες, πλάγιες, καμπύλες) ή σχήματα (απλά γεωμετρικά)  και ζητούμε από το παιδί να κόψει επάνω στις γραμμές. Εάν αυτή η διαδικασία είναι πολύ εύκολη για το παιδί, τότε του δίνουμε παλιά περιοδικά και το αφήνουμε να κόψει αυτά που το εντυπωσίασαν. Όσα κόψαμε μπορούμε να τα κολλήσουμε σε ένα καθαρό χαρτί και να φτιάξουμε ένα κολάζ.

Συμβουλή: Επιλέξτε χώρους που σκουπίζονται εύκολα, διότι θα δημιουργηθούν πολλά μικρά κομματάκια από χαρτί στον χώρο.

Παιχνίδια με τις σκιές

Οι σκιές είναι ένα από τα αγαπημένα θέματα ενασχόλησης των παιδιών προσχολικής ηλικίας. Δίνουν πολλές ευκαιρίες για πειραματισμούς και ανακαλύψεις σχετικά με τις αποστάσεις, τα μεγέθη, τα σχήματα, και τη λειτουργία του κόσμου γύρω μας.

Εμείς σας προτείνουμε ορισμένα παιχνίδια με το φως και τη σκιά που μπορείτε να πραγματοποιήσετε στα σπίτια με τα παιδιά σας.

Υλικά που θα χρειαστείτε

• Πηγή φωτός (Φακός/Λαμπατέρ/Φως ήλιου)
  • Χαρτί (Λευκές ή χρωματιστές κόλλες χαρτιού ή ό,τι έχετε στο σπίτι που μπορείς να γράψεις επάνω του)
  • Μαρκαδόροι/μολύβια/στυλό

Τοποθετούμε επάνω στο χαρτί, κοντά στα περιθώρια για να υπάρχει χώρος για τη σκιά, το παιχνίδι/ αντικείμενο που θα επιλέξει το παιδί. Στη συνέχεια τοποθετούμε κάπου κοντά την πηγή φωτός, τόσο ώστε να υπάρχει σκιά. Ζητάμε από το παιδί να σχεδιάσει το περίγραμμα της σκιάς με τον μαρκαδόρο. Όταν ολοκληρώσει το έργο μπορεί να ζωγραφίσει το εσωτερικό της σκιάς, ή να φτιάξει μια ζωγραφιά συμπεριλαμβάνοντας τη σκιά σε αυτή.