Η Δημοκρατική λειτουργία του σχολείου ως μέσο πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας». Βιωματικό σεμινάριο με φυσική παρουσία

Η Διεύθυνση Π.Ε. Δ΄ Αθήνας, δια των υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με τη ΔΙΠΕ A΄ Αθήνας, το SolidarityNow και το European Wergeland Centre διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο, με εργαστηριακή μορφή, με θέμα:  «Η Δημοκρατική λειτουργία του σχολείου ως μέσο πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024, και ώρες 16:30 – 21:15, για 30 συνολικά εκπαιδευτικούς, στον χώρο του SolidarityNow, Ρίζου και Αριστοτέλους, 10434, Αθήνα (κοντά στον σταθμό μετρό Βικτώρια).

Το εργαστήριο πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Classrooms Against Bullying και

υλοποιείται από το SolidarityNow σε συνεργασία με το European Wergeland Centre με χρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ).

Στόχος: Η συνεργασία, η συζήτηση και η δημιουργία προτάσεων εφαρμογής.

Το εργαστήριο θα συντονίσει ο επιμορφωτής εκπαιδευτικών και συνεργάτης του European Wergeland Centre, κ. Άγγελος Βαλλιανάτος.

16:30-17:00 Εγγραφή και καλωσόρισμα με ελαφρύ γεύμα

Δραστηριότητα Γνωριμίας

Τhe European Wergeland Centre, Παρουσίαση

SolidarityNow, Παρουσίαση

Παρουσίαση προγράμματος  Classrooms Against Bullying

Διερεύνηση του ζητήματος: Οι διαστάσεις του εκφοβισμού στο σχολείο
18:30-18:45 Διάλειμμα

18:45-19:45 Σχολικός Εκφοβισμός: Και τώρα τι;

19:45-20:00 Διάλειμμα

20:00-21:00 Το Σχολείο ως Σύνολο: Προτάσεις εφαρμογής

21:00-21:15 Αναστοχασμός – Κλείσιμο

• Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί καλούνται να συμπληρώσουν τη φόρμα https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=O4Aj2UK0oEyvetF8ukAjRUq-MSc4f7tFtD7ydO2ZQyNUQ1BLN0JFREkyOTNUVDZTWThVQkdSNUFCQS4u μέχρι τις 21/5 2024 και ώρα 11.30 π.μ.
  • Ο αριθμός συμμετοχών είναι περιορισμένος. Προτεραιότητα έχουν οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν εγκεκριμένα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων.
  • Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν, θα ειδοποιηθούν με προσωπικό email.
  • Θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Νίκος Καμήλος, Υπ. Πολιτιστικών Θεμάτων

Δήμητρα Μπεκατώρου, Υπ. Αγωγής Υγείας