Παραστάσεις θεάτρου φόρουμ – θεατροπαιδαγωγικά προγράμματα

diafuges

Η Διεύθυνση Π.Ε. Δ΄ Αθήνας, μέσω του Υπεύθυνου Πολιτιστικών Θεμάτων,  σε  συνέχεια της συνεργασίας της με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε δύο θεατροπαιδαγωγικές παραστάσεις-προγράμματα θεάτρου φόρουμ, ειδικά σχεδιασμένες για εκπαιδευτικούς, στελέχη εκπαίδευσης, γονείς και φορείς πρόληψης που επιθυμούν να εξοικειωθούν με αυτήν τη μέθοδο.

Το σημαντικό στοιχείο αυτών των προγραμμάτων είναι ότι οι παραστάσεις και οι δραστηριότητες που προηγούνται ή έπονται  προσφέρουν την ευκαιρία στους μαθητές/μαθήτριες να συμμετέχουν ενεργά, προτείνοντας λύσεις και δοκιμάζοντας ιδέες στην πράξη. Αυτό αποτελεί μια μορφή «αλληλεπιδραστικού» θεάτρου που βασίζεται σε τεχνικές που εμπνέονται από το θέατρο Φόρουμ του Augusto Boal και την εκτεταμένη εμπειρία των θεατροπαιδαγωγικών προγραμμάτων (T-i-E) στη Βρετανία. Ο στόχος αυτών των τεχνικών δεν είναι απλώς να καθοδηγήσουν τους μαθητές/μαθήτριες σε μια δεδομένη θέση ως προς αμφιλεγόμενα θέματα, αλλά επίσης να αναδείξουν τις πολλές πλευρές με τις οποίες μπορεί να προσεγγιστεί ένα τέτοιο θέμα.

Οι θεατρικές παραστάσεις  θα πραγματοποιηθούν στο 11ο  Δημοτ. Σχολείο Αγίου Δημητρίου και είναι οι ακόλουθες:

1. “Διαφυγές” –    Δευτέρα, 13 Νοεμβρίου 2023, από 5:30 μ.μ. έως 8:30 μ.μ..  ΦΟΡΜΑ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΔΩ
  2. “349’ ακόμα” – Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2023, από 5:30 μ.μ. έως 8:30 μ.μ.. ΦΟΡΜΑ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΔΩ

Για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με κάθε παράσταση, παρακαλούμε ανατρέξτε στο επισυναπτόμενο έγγραφο.;

Εγγραφο

Ενημερωτικό Πανελ. Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπ/ση