Μουσικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης- Από εκπαιδευτές εκπαιδευόμενοι.

Την Παρασκευή 24.06.2022 οι εκπαιδευτικοί του Μουσικού Σχολείου Αλεξ-πολης παρακολούθησαν σεμινάριο εκπαίδευσης  Α’ Βοηθειών (Διαχείριση εκτάκτων καταστάσεων στο σχολείο  & Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση), από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, Παράρτημα Αλεξανδρούπολης.

Το σχολικό έτος 2021-2022,  η γνώση των  Α΄ Βοηθειών αποτέλεσε μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας  στο Μουσικό Σχολείο Αλεξ/πολης, με  στόχο την γνώση και απόκτηση Αξιών και Δεξιοτήτων Ζωής,  Όλοι οι μαθητές/τριες του Μουσικού σχολείου εκπαιδεύτηκαν στις Α’ Βοήθειες, για 6 ώρες συνολικά  (στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής) και παράλληλα κάποιοι απο αυτούς συνέχισαν την εκπαίδευσή τους αποκτώντας ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ  Α’ ΒΟΗΘΕΙΩΝ.

Θερμά ευχαριστήρια, για μια ακόμη φορά, στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό (Παράρτημα Αλεξ/πολης) για την πολύτιμη και ανεκτίμητη αυτή προσφορά!

ΕΔΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ : Α΄ Βοήθειες στο Σχολείο _ Εκπαιδευτικό υλικό » “Νους υγιής εν σώματι υγιεί” (sch.gr)

Καλό Καλοκαίρι, με Υγεία!

1 Α ΒΟΗΘΕΙΕΣ 2 3 4 5

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2022/06/21/moysiko-scholeio-alexandroypolis-apo-ekpaideytikoi-tora-ekpaideyomenoi/