Παιχνίδια Γνωριμίας και οι πρώτες μέρες στο σχολείο

Πρώτες μέρες στο σχολείο και αποφασίσαμε να παίξουμε παιχνίδια για να γνωριστούμε καλά και να δέσουμε όλοι μαζί ως ομάδα. Ο Σεπτέμβρης είναι ο μήνας της γνωριμίας Τα παιχνίδια γνωριμίας λοιπόν, αποτελούν τη βασικό κομμάτι του ημερήσιου προγράμματός μας γι αυτό το μήνα. Στόχος των παιχνιδιών γνωριμίας είναι να γνωριστούν τα παιδιά μεταξύ τους, αλλά και με την εκπαιδευτικό, και με το χώρο και τα υλικά.

Τα παιχνίδια γνωριμίας βοηθούν τα παιδιά να γνωριστούν μέσα σε χαλαρό και υποστηρικτικό κλίμα. Συνήθως παίζονται σε κύκλο που βοηθάει στη δημιουργία ισότιμων σχέσεων. Οι συμμετέχοντες προσέχουν  αυτόν που μιλάει και συμμορφώνονται με τους κανόνες του παιχνιδιού. Με αυτόν τον τρόπο καλλιεργείται η συνεργασία, η έκφραση και το μοίρασμα των συναισθημάτων με αποτέλεσμα την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης.