28η Οκτωβρίου 1940
28η Οκτωβρίου 1940: Ημέρα μνήμης, ημέρα εθνικής υπερηφάνειας για το λαό μας που υψώνοντας το παράστημά του στάθηκε ατρόμητος μπροστά σε “γίγαντες” παλεύοντας για το δίκιο, για την ελευθερία του, κερδίζοντας το θαυμασμό όλης της ανθρωπότητας!
Αρχικά πριν ξεκινήσουμε να εξιστορούμε τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου του 1940 είπαμε στα παιδιά την ιστορία «Σαν παραμύθι» του Γιώργου Σουρέλη, στην οποία ο μικρός νάνος κατάφερε να νικήσει το μεγάλο γίγαντα πολεμώντας με υπέρμετρο θάρρος για να υπερασπιστεί το «σπίτι» του, έδωσε την ευκαιρία αντιπαραβολής της με τα πραγματικά ιστορικά γεγονότα, της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Το «ΟΧΙ» του μικρού νάνου ήταν σαν το βροντερό «ΟΧΙ» των Ελλήνων σε εκείνους τους «μεγάλους» και «δυνατούς» που ήθελαν να κατακτήσουν τη χώρα μας.
Παρακολουθώντας σύντομα βίντεο και βλέποντας αρχειακό υλικό, μάθαμε τι γιορτάζουμε αυτή τη σημαντική για τη χώρα μας επέτειο. Το ηρωικό έπος του ‘40 «ξεδιπλώθηκε» μπροστά στα μάτια μας! Γνωρίζοντας πτυχές του ελληνοϊταλικού πολέμου σταθήκαμε στο ρόλο των γυναικών.
Το ηχηρό το “ΟΧΙ” που είπαν οι Έλληνες στον Ιταλό κατακτητή το μεταφέραμε και στο χαρτί!Τα παιδιά με τα δαχτυλάκια τους με άσπρο και μπλε χρώμα σχημάτισαν το “ΟΧΙ”.
Καθώς παραμονή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου γιορτάζουμε και τιμούμε την ένδοξη ελληνική σημαία, μιλήσαμε για το συμβολισμό των χρωμάτων της, για την ιστορία της! Μετρήσαμε τις κυανόλευκες γραμμές της που αντιστοιχούν στις συλλαβές της ιστορικής φράσης «Ελευθερία ή Θάνατος», αλλά και στα γράμματα της λέξης «Ελευθερία». Τέλος, συνεργαστήκαμε για να φτιάξουμε ομαδικά την Ελληνική σημαία ώστε να σχηματιστεί το σύνθημα «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ».
Έπειτα φτιάξαμε τις δικές μας σημαιούλες!
Εκτός από τους στρατιώτες που πολέμησαν στα βουνά της Πίνδου μάθαμε και για τον αγώνα των αλεξιπτωτιστών για την ελευθερία και φτιάξαμε αλεξιπτωτιστές με τα αλεξίπτωτά τους.
Σαν ατομική κατασκευή φτιάξαμε το σύμβολο της Ειρήνης ένα περιστέρι με κλαδί ελιάς.
Στο «δώρο» της ειρήνης, αγαθό τόσο πολύτιμο, αναφέρεται και το παραμύθι «Ο σπόρος της Ειρήνης» του Πιν Ιζαμελ. Το παραμύθι αυτό επιλέξαμε να διαβάσουμε παραμονή της 28ης Οκτωβρίου στη γιορτούλα που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Νηπιαγωγείου και τα δυο τμήματα μαζί παρουσία εκπαιδευτικών και μαθητών/μαθητριών.
Στόχος μας είναι στα παιδιά να υμνήσουμε το ιδανικό της Ειρήνης, της Ελευθερίας, της Αξιοπρέπειας και της Αγάπης μεταξύ των λαών. Και μάλιστα τώρα, σήμερα, που η Ειρήνη υποφέρει ας σπείρουμε και εμείς μαζί με τα παιδιά μας ένα σπόρο, τον σπόρο της Ειρήνης, με την ελπίδα αυτός ο σπόρος να φυτρώσει, να θεριέψει και να δώσει πολλούς καρπούς που θα εξαπλωθούν στα πέρατα του κόσμου.
Αφού διαβάσαμε το παραμύθι και συζητήσαμε για το περιεχόμενο του φτιάξαμε με τα παιδιά «Το δάσος της Ειρήνης». Αρχικά ρωτήσαμε τα παιδιά να μας πουν τι είναι για αυτά η «ΕΙΡΗΝΗ». Τα παιδιά έδωσαν τις απαντήσεις τους λέγοντας τες σε εμάς τις οποίες και γράψαμε σε έναν σπόρο πάνω από τον οποίο θα φυτρώσει ένα δέντρο όπου τα παιδιά ζωγράφησαν έτσι όπως αντιλαμβάνονται την ειρήνη. Όλα τα δέντρα των παιδιών δημιούργησαν «Το δάσος της Ειρήνης».
Όλοι ευχηθήκαμε αυτό το κορυφαίο, πολυπόθητο ιδανικό του ανθρώπου να το απολαμβάνουμε πάντα ενωμένοι και αδελφωμένοι!
Χρόνια Πολλά Ελλάδα!!!
Ζήτω το ΟΧΙ !!!