Η 25η Μαρτίου είναι μέρα διπλής χαράς για τον χριστιανικό ελληνισμό. Είναι η μέρα που τιμούμε δύο πολύ σπουδαία γεγονότα. Τιμούμε τη μέρα κατά την οποία ένας αγνός και λαμπρός Άγγελος, σταλμένος από τον ίδιο τον Θεό, ανακοίνωσε στην Παναγία την απόφαση του Κυρίου μας να φέρει στον κόσμο τον Υιό του.
Και επίσης, συμβολίζει την πιο σημαντική και οργανωμένη προσπάθεια που έκανε το Ελληνικό Έθνος για να μπορέσει να αποτινάξει από τις πλάτες του τον τουρκικό ζυγό και να καταφέρει και πάλι να ζήσει ελεύθερο και περήφανο.
Διαβάσαμε τα “Ελληνάκια” της Ευγενίας Φακίνου και με αφορμή τον Γιώργη και τη Μαρία αρχίσαμε να συζητάμε για τα γεγονότα της εποχής.
Στη συνέχεια αποφασίσαμε να ανακαλύψουμε πώς ζούσαν οι Έλληνες εκείνα τα χρόνια μέσα από το υπέροχο βιβλίο “Πώς να τη βγάλεις καθαρή στην Ελλάδα της επανάστασης” του Χρήστου Δημόπουλου.
Μάθαμε για τη ζωή τους και παρατηρήσαμε πόσα πράγματα έχουν αλλάξει στη ζωή μας από τότε.
Φτιάξαμε όμορφες κατασκευές και την παραμονή της εθνικής εορτής παρουσιάσαμε τους μεγάλους ήρωες της Επανάστασης σε γονείς, συγγενείς και φίλους σε μια γιορτούλα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.
Ανήμερα της εθνικής επετείου συμμετείχαμε στις εκδηλώσεις του χωριού, την παρέλαση, την κατάθεση στεφάνων και τους παραδοσιακούς χορούς.