KidRex: η μηχανή αναζήτησης που απευθύνεται σε παιδιά

Η ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο είναι ένα ζήτημα που απασχολεί ιδιαίτερα γονείς και εκπαιδευτικούς

Το KidRex είναι ένα  εργαλείο αναζήτησης που χρησιμοποιεί τη μηχανή αναζήτησης της Google, το οποίο απευθύνεται αποκλειστικά σε παιδιά-χρήστες. Το γεγονός αυτό αναπόφευκτα συνεπάγεται και ειδικές ρυθμίσεις αναφορικά με την καταλληλότητα των αποτελεσμάτων κάποιας αναζήτησης, το περιβάλλον χρήσης, το απόρρητο αλλά και τη δυνατότητα γονικού ελέγχου.

Ειδικότερα, το Kiddle έχει τη δυνατότητα να αποκλείει οποιοδήποτε περιεχόμενο κρίνεται ακατάλληλο για μικρά παιδιά καθώς και τη δυνατότητα προσθήκης εξειδικευμένων φίλτρων από τους γονείς. Το μόνο που χρειάζεται είναι να προστεθούν οι λέξεις-κλειδιά που θα αποτρέπεται η αναζήτηση τους στην υποσελίδα website-removal από τους γονείς.

kiddle

ΠΗΓΗ: edtech.gr

Κατηγορίες: Γενικά. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.