Το εργαλείο που βοηθάει τους δυσλεκτικούς να διαβάσουν πιο εύκολα στο διαδίκτυο

NfXJ2IJH

Τι είναι το 3asyR; Πώς ακριβώς λειτουργεί;
Το 3asyR είναι ένα εργαλείο για ευκολότερη ανάγνωση στο διαδίκτυο ανθρώπων με μαθησιακές δυσκολίες όπως ή δυσλεξία και η διάσπαση προσοχής. Τεχνικά, είναι ένα plug-in στον browser του Crome. To κατεβάζεις απο το site μας και έπειτα το εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου. Στη συνέχεια, πηγαίνοντας σε οποιαδήποτε σελίδα της μορφής «http://», δηλαδή σε όλα τα sites εκτός από blogs, Facebook, Twitter κλπ και κάνοντας ένα κλικ, βλέπεις ότι η παράγραφος υπογραμμίζεται και το ποντίκι μαρκάρει αυτά που θέλεις να διαβάσεις. Βέβαια, γίνονται προσπάθειες ώστε σύντομα να «παίζει» παντού.

Δημιουργός του 3asyR  είναι η Μαίρη Τσιάνα η οποία διαγνώστηκε με δυσλεξία στα 22 της χρόνια, αφού πρώτα πέρασε όλη της τη σχολική ζωή να αναρωτιέται γιατί δυσκολεύεται στην γραφή και την ανάγνωση. Όλη αυτή η εμπειρία της, την οδήγησε στο να δημιουργήσει, το 2014, το 3asyR, ένα εργαλείο που κάνει την ανάγνωση στο διαδίκτυο πιο εύκολη για όσους έχουν δυσλεξία.

ΠΗΓΗ: eidikidiapaidagogisi.blogspot.gr

Κατηγορίες: Γενικά, Επιστημονικά. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.