“Μικροί επιστήμονες” στο Μουσικό Σχολείο οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Άρτας – Δευτέρα 27-01-20

Την Δευτέρα, 27 Ιανουαρίου, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Άρτας επισκέφθηκαν το Μουσικό Σχολείο στα πλαίσια του προγράμματος «Μικροί Επιστήμονες». Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες και εκτέλεσαν με την επίβλεψη και τη στήριξη των υπεύθυνων για το πρόγραμμα εκπαιδευτικών του σχολείου, πειράματα φυσικής και στη συνέχεια συμμετείχαν στην επίλυση γρίφων. Είναι το τρίτο σε σειρά δημοτικό του νομού που συμμετέχει στο πρόγραμμα, το οποίο στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με τα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών του Γυμνασίου. Όλα τα παιδιά έδειξαν μεγάλη προθυμία κι ενδιαφέρον στη διάρκεια εκτέλεσης των πειραμάτων και διασκέδασαν αρκετά στη διάρκεια επίλυσης των μαθηματικών γρίφων.Η δημιουργική και ταυτόχρονα ευχάριστη μέρα έκλεισε μελωδικά με τους μικρούς μαθητές να τραγουδούν με την καθοδήγηση και τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Μουσικής παιδείας, κ. Παναγιώτη Γιαννούτσου, κ. Ελένης Σταμούλη και κ. Κλεοπάτρας Τρικόλη.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Γεωργία Τόλη Φυσικός