Get involved with vulnerable pupils

Στo συγκεκριμένο πρόγραμμα  eTwinning ευαισθητοποιήσαμε τα παιδιά σχετικά με τους ευάλωτους μαθητές, ως μια προσπάθεια να οικοδομήσουμε ένα καλύτερο κόσμο  χωρίς αποκλεισμούς ή περιθωριοποίηση.

"Get involved with vulnerable pupils"

Word cloud made with WordItOut

ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ

ll

ΟΙ ΑΦΙΣΕΣ ΜΑΣ

WP_20170309_024WP_20170309_027

Collorillo – Η ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΖΩΓΡΑΦΙΑ ΜΑΣ

ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΖΩΓΡΑΦΙΑ

22/2/2017 Συμμετοχή  σε εκδηλώσεις μέσω Twinspace & skype.                        Συμμετείχαν  οι Α΄και Β΄τάξεις του Δημοτικού Σχολείου  Ελεούσας Άρτας, οι  Α΄και ΣΤ΄τάξεις του 2ου Πρότυπου  Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων , 7ο το Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων και η Δ΄τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σκάλας Ωρωπού & Νέων Παλατίων.

Τ2t4

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Τη Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017  η τάξη μας παρουσίασε χορευτικό δρώμενο και  όλοι μαζί σχηματίσαμε μια μεγάλη καρδιά στο προαύλιο και τραγουδήσαμε το τραγούδι ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ δίνοντας την υπόσχεση ότι δεν θα επιτρέψουμε να υποφέρει κανένα παιδάκι στο σχολείο μας!

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ - ΔΡΩΜΕΝΑ- ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ

ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ- ΟΜΑΔΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΤΑ ΒΡΑΧΙΟΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Το σχολείο μας διοργάνωσε bazaar  για φιλανθρωπικό σκοπό. Οι μαθητές  αγόρασαν χειροποίητα βραχιολάκια  και βοήθησαν ένα παιδί που αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας.

WP_20170508_007 WP_20170508_010 WP_20170508_012 WP_20170508_013

Από κατάστημα της  Unisef αγοράσαμε το παζλ με τις γειτονιές του κόσμου και το φτιάξαμε για να το εκθέσουμε στην είσοδο του σχολείου μας. Ο σκοπός μας είναι να ενημερώσουμε όλους τους μαθητές του σχολείου μας για το τεράστιο έργο της Unisef και να βοηθήσουμε να εμβολιαστούν κάποια παιδιά.

UNICEF

Γράψαμε ένα παραμύθι με τίτλο » Μην κλαις Ειρήνη» . Οι ήρωες μας είναι δυο παιδιά πρόσφυγες που φτάνουν στην Ελλάδα ασυνόδευτα, ψάχνοντας την ειρήνη.

επαινος

ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΑΣ

2017-04-19 (2)

Την ώρα της γυμναστικής σχηματίσαμε την λέξη ΑΓΑΠΗ με τα σώματά μας και με τα χέρια μας σχηματίσαμε μια καρδιά. Υποσχέσεις ότι θα φροντίζουμε ο ένας τον άλλο και θα νοιαζόμαστε για όσους έχουν την ανάγκη μας.

AGAPH

WP_20170508_017

Δράσεις πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας για την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων (Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού) .

Οι αφίσες  μας!

rat5 rat2 rat3 rat4 rat1

Μιλήσαμε για τα δικαιώματα των παιδιών και ζωγραφίσαμε.

ρ3 ρ1 ρ2

ΤΟ  ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΟ e-book ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Η συνεργατική ιστορία που ξεκίνησε από το σχολείο μας σε e-book

G