An apple a day keeps doctor away ( 2017-2018)

An apple a day keeps doctor away

Στόχος αυτού του προγράμματος ήταν η συνεργασία με σχολεία από διάφορες χώρες, η εκμάθηση των διατροφικών τους συνηθειών και η ανάπτυξη υγιεινών διατροφικών συνηθειών. Ο βασικός στόχος είναι να τρώμε κυρίως τρόφιμα που προέρχονται από φυτά-λαχανικά, φρούτα, δημητριακά ολικής αλέσεως και όσπρια (φασόλια, μπιζέλια, φακές) και να περιορίσουμε τα επεξεργασμένα τρόφιμα.Προτείνουμε μια διατροφή που στηρίζεται σε φυσικά, εποχικά προϊόντα των οποίων η παραγωγή, η διακίνηση και η συσκευασία δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον.

Τα σχολεία που συμμετέχουν

Παρουσίαση του σχολείου μας στα άλλα σχολεία.

Οι αφίσες μας!

1st teleconference Tuesday 31 October 2017- 1η τηλεδιάσκεψη μέσω skype
2nd Experimental Primary School of Ioannina & 2nd Primary School of Oropos

Γιορτάσαμε την παγκόσμια ημέρα υγιεινής διατροφής και οργανώσαμε εργαστήρια μαγειρικής.

Ψήσαμε μήλα και κυδώνια και ρίξαμε μέλι

Φάγαμε φρούτα: μήλα, πορτοκάλια, αχλάδια, μανταρίνια και ρόδια!

Μαζέψαμε τις ελιές του σχολείου!

Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε τις εργασίες μας με πλαστελίνη για τις υγιεινές τροφές!

Ζωγραφίσαμε και τραγουδήσαμε την παρέλαση των φρούτων

Μάθαμε για τα μέρη του μήλου και τον κύκλο της ζωής των δέντρων

Στις 11 Δεκεμβρίου Ημέρα του παιδιού στείλαμε γράμμα στον Άγιο Βασίλη και του ζητήσαμε υγεία, αγάπη και χαρά για όλα τα παιδιά του κόσμου. Δώσαμε στον Άγιο Βασίλη συμβουλές για υγιεινή διατροφή.

Μιλήσαμε μέσω skype με τα παιδιά του 2ου Πειραματικού Δημοτικού σχολείου των Ιωαννίνων και του Δημοτικού σχολείου Ελεούσας Άρτας , δείξαμε τις εργασίες μας,είπαμε τραγούδια και ανταλλάξαμε ευχές για τα Χριστούγεννα.

Στις 6 Φεβρουαρίου , την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου , ενημερωθήκαμε και ζωγραφίσαμε αφίσες για να ενημερώσουμε τους φίλους και συμμαθητές μας για το ασφαλές ιντερνετ.

Οι εργασίες μας για τα λαχανικά. (Τρώω λαχανικά- Είμαι υγιής- Προστατεύω το περιβάλλον)

Παίζω και μαθαίνω τα φρούτα στα αγγλικά

A successful event ( 14.03.2018 / 08:00 – 09:00 (CET)) between France: Florence Langlois, Turkey: Gülşah KORKMAZ, Lithuania: Daiva Liškienė, Greece: Vasileios Papadopoulos, Eleftheria Papastergiou, Dina Tallou, Angeliki Cheilaki, Theodora Ntanou, Maria Baloka, Katerina Spitsa, Efi Katsigianni, Lemonia Margaritou, Kyriaki Lianou, Styliani Argyroudi.
We showed our creations and worksheets, we sang songs about food groups. It was a great experience!!!!

Μια όμορφη εμπειρία!Μιλήσαμε με τα σχολεία που συνεργαζόμαστε, παρουσιάσαμε τις εργασίες μας, τραγουδήσαμε, ανταλλάξαμε ματιές, γέλια, χειροκροτήματα και μιλήσαμε με τη γλώσσα της φιλίας, όταν δεν γνωρίζαμε τη γλώσσα ο ένας του άλλου!

ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΟ E-BOOK STORY JUMPER ΜΕ ΤΑ ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΛΕΟΥΣΑΣ ΑΡΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ SAN ANDREA ΣΤΗ ΜΑΛΤΑ

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ

Μιλήσαμε μέσω skype με το Δημοτικό σχολείο Ελεούσας Άρτας στις 9/5 , τους δείξαμε τις εργασίες μας και τους είπαμε αινίγματα με λαχανικά. Εκείνοι μας μίλησαν για το μέλι , πόσο υγιεινό είναι και πως το παίρνουμε από την κυψέλη. Μας άρεσε πολύ που μιλήσαμε με τους φίλους μας!

ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Our E Book With The Activities