ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 17 ΣΤΟΧΟΥΣ

Μια συνεργατική δράση που σκοπό έχει οι μαθητές να απενοχοποιήσουν τη χρήση της μάσκας και να είναι πιο φιλική κι ευχάριστη και  να περάσουν τα δικά τους μηνύματα για τους 17 στόχους. Δείτε  ΕΔΩ

Δημοσιεύθηκε στη ΔΡΑΣΕΙΣ | Σχολιάστε

DESIGN THE FUTURE WITH STEAM

Ενα eTwinning έργο για του μαθητές της ΣΤ΄τάξης.

Στον ταχύτατα μεταβαλλόμενο κόσμο μας, θα χρειαστούν νέες λύσεις για οικονομικά, περιβαλλοντικά και κοινωνικά ζητήματα. Εκτιμάται ότι τέσσερα βασικά ζητήματα θα είναι καθοριστικά για τη διαμόρφωση μελλοντικών επαγγελμάτων. Αυτές περιλαμβάνουν την παγκόσμια αλλαγή του κλίματος, τις οικονομικές και δημογραφικές αλλαγές και τέλος, βιοϊατρικές εξελίξεις και αλλαγές που δημιουργούνται από έξυπνες μηχανές.
Με αυτό το έργο, οι μαθητές θα σχεδιάσουν τη δική τους μελλοντική ζωή!

Η συνεργασία μας με τα σχολεία της Τουρκίας ήταν μια υπέροχη εμπειρία για εμάς. Είναι σχολεία Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν διδάσκουν Τεχνολογία. Τα παιδιά της ΣΤ ΄τάξης απέκτησαν γνώσεις δημιουργώντας απίστευτες εργασίες!

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ

Ο Μικρός Πρίγκιπας επιστρέφει ξανά στη γη για να μας πει  όλα όσα είδε στα ταξίδια του στα μέρη που επισκέφτηκε και να μας βοηθήσει να βάλουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ το λιθαράκι μας για να κάνουμε τη γη έναν καλύτερο και βιώσιμο πλανήτη.

Μια ιδέα του συναδέλφου από το Δημοτικό Σχολείο Σταυρακίου Χριστόφορου Πουλίζου , ιδρυτή του έργου: »We have a dream, a BIG dream’ που υλοποιήσαμε εκπαιδευτικοί και μαθητές/μαθήτριες από  22 σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου…!
Παρουσίαση των 17 ΠΣΒΑ με την ματιά του Μικρού Πρίγκιπα!
Μια εξαιρετική δουλειά! Συγχαρητήρια σε όλους του μαθητές και  στα παιδιά της Α΄και ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας που συμμετείχαν!

Δημοσιεύθηκε στη ΔΡΑΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ | Σχολιάστε

ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 17 ΣΤΟΧΟΥΣ

«Μιλάω» με τη μάσκα μου… ΓΙΑ ΤΟΥΣ 17 ΣΤΟΧΟΥΣ!

Μιας και η μάσκα θα γίνει -όπως φαίνεται- απαραίτητο αξεσουάρ
για τις καθημερινές μας εξόδους,
τα παιδιά που συμμετέχουν στο eTwinning project με τίτλο:
«we have a dream… a BIG dream»
αποφάσισαν να ζωγραφίσουν τις δικές τους μάσκες
με μηνύματα για τους 17 στόχους ώστε:
1. να απενοχοποιήσουν τη χρήση της μάσκας
και να είναι πιο φιλική κι ευχάριστη και
2. να περάσουν τα δικά τους μηνύματα για τους 17 στόχους.

DESIGN THE FUTURE WITH STEAM

Είναι πολύ σημαντικό να παρακολουθούμε τις επιστημονικές και τεχνολογικές εξελίξεις και να μην είμαστε πίσω από την εποχή στο σημερινό κόσμο όπου η πρόσβαση σε πληροφορίες είναι ευκολότερη και ταχύτερη. Γι αυτό, το STEM (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική και Μαθηματικά) έχει αποκτήσει μεγάλη σημασία. Η συνεργασία μας με τα σχολεία της Τουρκίας ήταν μια υπέροχη εμπειρία!

ΟΙ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΣ

Κάνουμε κλικ στην εικόνα, πατάμε +

Γράφουμε το όνομα μας και όχι το επίθετό μας και βάζουμε τη ζωγραφιά μας

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΘΕΣΗ

Ασκήσεις πρόσθεσης : Παιχνίδι με τα ζώα.

animalgames

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΤΕ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΘΙΑ

Παρακολούθησε τον μύθο του Αισώπου για το τζιτζίκι και το μυρμήγκι και βοήθησε την Τολμηρή κι το Μυρμήγκι να βρουν τις σωστές λέξεις:

Παίξε κρεμάλα εδώ

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ : Ο ΠΑΠΟΥΤΣΩΜΕΝΟΣ ΧΙΟΝΟΔΡΑΚΟΣ

Παρακολούθησε το παραμύθι με τον Άσπρο κότσυφα και τον μαύρο γλάρο και κάνε τις ασκήσεις με το τσιμπιδάκι της Τολμηρής

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΗΛΙΑΝΕΜΙ

Ο μικρός πρίγκιπας επισκέπτεται ξανά τη γη και διηγείται στην Αρσινόη τις καινούριες περιπέτειές του. Οι μαθητές των τάξεων  Α΄και ΣΤ΄δημιούργησαν την επίσκεψη στον πλανήτη που αντιστοιχεί στον στόχο 7 από τους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης.