UNESCO και PRAXIS στο ΓΕ.Λ. Βυρώνειας Σερρών

a unescoΤην Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022 το σχολείο μας, με την υποστήριξη και τον συντονισμό της εκπαιδευτικού κας Μαρίας Παραλίδου, Φιλολόγου ΠΕ02, φιλοξένησε την κα Μαρία Καλουπτσή, εκπαιδεύτρια της UNESCO, και τις κυρίες Laura Solana (εμψυχώτρια για το project ρητορικής-ανθρωπίνων δικαιωμάτων της Β΄Λυκείου-βλ. σχετικό άρθρο) και Célia Domen (εμψυχώτρια πργράμματος αειφορίας για την Α΄Λυκείου), εθελόντριες της PRAXIS Σερρών, για βιωματική δράση για την αειφορία και τα ανθρώπινα δικαιώματα με βάση τα επίσημα εγχειρίδια της Ευρωπαϊκής Ένωσης Compass-Compasito, προς υποστήριξη του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων «η-ποίηση: ο τόπος μου» και του Συνεργατικού Εκπαιδευτικού Προγράμματος Υποδράσης ΜΝΑΕ «Ο τόπος μου». Οι μαθητές/-τριες της Α΄ Τάξης κρατώντας τον «μίτο της τροφικής αλυσίδας», έπαιξαν, εκφράστηκαν και αναστοχάστηκαν αξιοποιώντας την ευρωπαϊκή προοπτική, που ενέπνευσε μια τέτοια συνεργασία, πάνω στον 17ο Στόχο των Ηνωμένων Εθνών προς μια αρμονική οικουμενική συνοδοιπορία και συνύπαρξη.