Εργαστήρι Ρητορικής 2021-2022

Με προσανατολισμό μια ολιστική εκπαίδευση για την ενεργό πολιτειότητα και τη διαμόρφωση υγιούς προσωπικής στάσης απέναντι στα πράγματα, αξιοποιήθηκε διδακτικά η μέθοδος των διττών λόγων (βλ. σχετικό μάθημα στο e-class) σε μια διαθεματική προσέγγιση των μαθημάτων της Φιλοσοφίας, των Νέων και Αρχαίων Ελληνικών Β΄Λυκείου της εκπαιδευτικού Παραλίδου Μαρίας, Φιλολόγου ΠΕ02. Σε αυτό το πλαίσιο η ομάδα των μαθητριών της Β΄τάξης ασκήθηκε στην επιχειρηματολογία και την ανεκτικότητα με μια σειρά καινοτόμων διδακτικών παρεμβάσεων, που αξιοποιήθηκαν εποικοδομητικά από τις μαθήτριες:

1. Debate Οξφόρδης (αγώνες λόγων κυκλικής ροής πάνω σε αντικρουόμενα ζητήματα-μελέτες πρίπτωσης/Μάθημα Εκκίνησης: Φιλοσοφία Β΄Λυκείου)

debateB

2. Περιπατητική και Ρητορική (Διαθεματικό)

.jpg

3. Βιωματική δράση για τα ανθρώπινα δικαιώματα με μελέτες περίπτωσης από τα τα επίσημα εγχειρίδια της Ευρωπαϊκής Ένωσης Compass-Compasito και με τη βοήθεια των εθελοντριών εκπαιδευτριών Μαρίας Καλουπτσή, από την UNESCO, Laura Solana και Célia Domen, από την PRAXIS Σερρών (Διδακτική Ενότητα Κύριας Αναφοράς: Ρατσισμός-Νέα Ελληνικά Β΄Λυκείου).

UNESCO.PRAXIS

4. Διάδρομος Συνείδησης (Μάθημα Κύριας Αναφοράς: Αντιγόνη, Αρχαία Ελληνικά Β΄Λυκείου)

.jpg

5. Υποστήριξη εσωτερικών αγώνων επιχειρηματολογίας (Διαθεματικό Σχέδιο Δράσης)

projectB

6. Διενέργεια φιλικών αγώνων επιχειρηματολογίας με την ομάδα ρητορικής του ΓΕ.Λ. Αγίου Μύρωνα Κρήτης.

Ομάδα Λόγου ΓΕ.Λ. Βυρώνειας (με σειρά αγόρευσης): Αποστολία Μόκκα, Σωτηρία Κουγιουμτζίδου, Μένια Αλωνισιώτη [Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Μαρία Παραλίδου ΠΕ02]

Ομάδα Αντιλόγου ΓΕ.Λ. Αγίου Μύρωνα (με σειρά αγόρευσης): Μαριλένα Βράπι, Νίκος Διαμαντάκης, Κωστής Γιαννακάκης [Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ελένη Μπενέκου ΠΕ02]

Αγώνισμα αυθόρμητου λόγου: Ζαχαρίας Φραγκιαδάκης, ανερχόμενος stand-up comedian, μαθητής Β΄Τάξης ΓΕ.Λ. Αγίου Μύρωνα Κρήτης

.Λ.Αγ.Μύρωνα