Σχολική Διαμεσολάβηση

6η Μαρτίου 2024

Εκδηλώσεις για την Παγκόσμια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»). Η Ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης του ΓΕΛ Σκάλας Ωρωπού υπό την εποπτεία της εκπαιδευτικού Τετρίγκα Αλεξάνδρας (ΠΕ86) πραγματοποίησε δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών του σχολείου μας σε θέματα ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το φαινόμενο και τις μορφές του σχολικού εκφοβισμού, καθώς και για τους ορθούς τρόπους αντιμετώπισής του. Στη συνέχεια οι Διαμεσολαβητές παρουσίασαν ένα δρώμενο που είχαν ετοιμάσει οι ίδιοι και πραγματευόταν με ένα περιστατικό σχολικού εκφοβισμού, καθώς και την επίλυση της σύγκρουσης μέσω της Ομάδας Σχολικής Διαμεσολάβησης.

Η Δράση Σχολικής Διαμεσολάβησης υλοποιείται ενεργά για δεύτερη συνεχή χρονιά στο σχολείο μας,  βασίζεται στον διάλογο, στην ενσυναίσθηση και στην ενεργητική ακρόαση και εντάσσεται στα πλαίσια της επανορθωτικής δικαιοσύνης και της περιστολής της βίας σε οποιαδήποτε έκφανσή της μέσα στο σχολικό περιβάλλον. Η φετινή Ομάδα Διαμεσολάβησης αριθμεί 21 μαθητές, οι οποίοι εκπαιδεύτηκαν με σκοπό την ειρηνική επίλυση των συγκρούσεων στο πλαίσιο της σχολικής ζωής.diamesolavisi

Διαμεσολαβητές 2023-2024
Α’ Τάξη: Πολυχρόνης, Ευμορφία, Ελένη-Δήμητρα, Μαρία, Δήμητρα, Άννα-Μαρία, Μαρίνα, Φιλοθέη-Ιωάννα, Δημήτριος
Β’ Τάξη: Μαρία-Κυριακή, Μαρία-Γεωργία, Βαρβάρα, Έκτωρ
Γ’ Τάξη: Λουκάς, Αλίκη, Αναστασία, Αλέξανδρος, Χρυσόστομος, Γιάσι, Κλάιντι, Μαρεντίνα

Τραγούδι: Διαμεσολαβητές (“Χαρά στα μάτια”, διασκευή)

Εκπαιδευτικές Δράσεις του ΓΕΛ Σκάλας Ωρωπού κατά την

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού 2023

Το ΓΕΛ Σκάλας Ωρωπού συμμετείχε εκπαιδευτικά στην Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού στο  σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Με αφορμή τη συγκεκριμένη στόχευση, την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 μαζί με την Ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης υπό την εποπτεία της εκπαιδευτικού  Τετρίγκα Αλεξάνδρας (ΠΕ86) πραγματοποίησε τρίωρο εκπαιδευτικό εργαστήριο  με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.