Διδακτικές επισκέψεις 2023-2024

ΓΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ

Υπεύθυνη δήλωση διδακτικής επίσκεψης ΕΟΠΠΕΠ 09.04.2024

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ Κρήτη

Τραπεζικοί λογαριασμοί για πενθήμερη εκδρομή σε Κρήτη

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΝΤΑΗΜΕΡΗΣ_2023_VERS2

Διδακτική επίσκεψη στον ανασκαφικό χώρο της περιοχής Σκάλας Ωρωπού

Την Πέμπτη 21/9/2023 μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας – κατεύθυνσης Ανθρωπιστικών Σπουδών – πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον ανασκαφικό χώρο της περιοχής Σκάλας Ωρωπού, ο οποίος βρίσκεται παραπλεύρως του ΕΝΕΕΓΥΛ Ωρωπού. Η επίσκεψη διοργανώθηκε με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού κας Πάτρα Μ. φιλολόγου του σχολείου μας και πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία της κας Πολίτη Σ., διευθύντριας του ΓΕΛ Ωρωπού.

Ομάδα τριάντα έξι  μαθητών της κατεύθυνσης Ανθρωπιστικών Σπουδών μετέβησαν στον αρχαιολογικό χώρο με λεωφορείο που διέθεσε η ΚΕΔΩ Ωρωπού, με τη συνοδεία εκπαιδευτικών. Εκεί είχαν την ξεχωριστή εμπειρία του να παραστούν επί του πεδίου και να ενημερωθούν για την αρχαιολογική και ανασκαφική έρευνα που διεξάγεται αυτό το διάστημα στην Σκάλα Ωρωπού, υπό την διεύθυνση και εποπτεία του κου Μαζαράκη Α., Αρχαιολόγου, καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με τη συνεργασία του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, υπό την εποπτεία της κας Βλάχου Β..

Οι μαθητές έλαβαν επιτόπια ενδελεχή ενημέρωση για την πορεία των ανασκαφών και για την μεγάλη ιστορική  αξία των ευρημάτων  του Ωρωπού από τον ίδιο τον καθηγητή-αρχαιολόγο κ. Μαζαράκη Α. Συνομίλησαν μαζί του, διατύπωσαν καίρια ερωτήματα και εύστοχες επισημάνσεις στο πλαίσιο του επαγγελματικού προσανατολισμού. Διαπίστωσαν την ιδιαίτερη γοητεία της επιστήμης της Αρχαιολογίας, καθώς και τις προκλήσεις και δυσκολίες της.

Θερμές ευχαριστίες στον κ. Μαζαράκη Α. για την ευγενική φιλοξενία και τη μεταφορά πολύτιμης γνώσης και εμπειρίας σε νέους επίδοξους αρχαιολόγους της σχολικής μας μονάδας!

pic11 pic22  20230921 115638