Διαχείριση Κρίσεων στη Σχολική Μονάδα ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ

Διαχείριση Κρίσεων στη Σχολική Μονάδα

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προκάλεσε η επιμορφωτική συνάντηση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης που έλαβε χώρα στο ΓΕΛ Σερβίων στις 15/01/2020 με τους Επιμορφωτές:

Ζαφείρα Μπαλαμπανίδου

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕΟ3

Νικόλαος Ποζουκίδης

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕΟ6

ΠΕ.Κ.Ε.Σ  Δυτικής Μακεδονίας

Αποσαφηνίστηκε η έννοια της Κρίσης – ένα ξαφνικό και συχνά απροσδόκητο  γεγονός [φυσικό ή ανθρωπογενές] που διαταράσσει την ομαλή λειτουργία του οργανισμού και μπορεί να επηρεάσει την υγεία, την ασφάλεια και/ ή τη συναισθηματική υγεία μαθητών ή μελών του προσωπικού. Παρουσιάστηκαν παραδείγματα και βιωματικές ασκήσεις που αφορούσαν

• Φυσικές καταστροφές (σεισμός, φωτιά κλπ)
  • Ασθένεια
  • Δυστύχημα
  • Προβληματική συμπεριφορά μαθητή/ ων
  • Προβληματικές σχέσεις
  • Μαθητικές καταλήψεις

Τονίστηκε η αναγκαιότητα δημιουργίας ενός πρωτοκόλλου ενεργειών και  δικτύου επικοινωνίας και συνεργασίας με τους αρμόδιους φορείς (ΚΕΣΥ, Ορίζοντες, Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου, Επιμελητής Ανηλίκων, κ.ά.) και τέλος επισημάνθηκε η προϋπόθεση  δημιουργίας μιας ομάδας διαχείρισης κρίσεων σε κάθε σχολική μονάδα.

Ακολούθησε μικρό μπουφέ.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykservi/2020/01/28/774/