Φιλανθρωπική δράση

Με την ευκαιρία των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς και στο πλαίσιο των δράσεων κοινωνικής προσφοράς,  μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς των Σχολείων της Ελληνικής Κοινότητας Λουμπουμπάσι ένωσαν τις δυνάμεις τους και συγκέντρωσαν είδη πρώτης ανάγκης για να στηρίξουν  κατοίκους της περιοχής Mufunga Sampwe.  Η περιοχή βρίσκεται στην επαρχία Haut-Katanga, σε απόσταση 370 km από την πόλη του Λουμπουμπάσι και έχει 50.000 κατοίκους , εκ των οποίων οι περισσότεροι διαβιώνουν κάτω από το όριο της φτώχειας, αδυνατώντας να καλύψουν τις  στοιχειώδεις ανάγκες τους. Η δράση ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 14/12/2023, όταν ο ιατρός Patrick Muyumba, ο οποίος κατάγεται από τη  Mufunga Sampwe, παρέλαβε συγκινημένος το υλικό που συγκεντρώθηκε, για να το παραδώσει στους κατοίκους της περιοχής.

patrick1patrick2sampwe vue 22 02145 jpg 711 473 1 1mufungaschoolgebouwmufungaziekenhuis