Επίσκεψη στο Α.Π.Θ.

IMG_0600IMG_0602

Μετά από αίτημα των μαθητών και λόγω της παντελούς έλλειψης Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο Λύκειο, η Γ τάξη του ΓΕΛ Καμπάνη μαζί με τους καθηγητές Τάσο Βαφειάδη, Ελευθερία Λαχανίδου, Κώστα Παρτσή και το Διευθυντή του Σχολείου Γιάννη Παπαδάκη, επισκέφτηκε στις 16 Απριλίου το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα, η Θετική και Τεχνολογική Κατεύθυνση επισκέφτηκαν τα Τμήματα Χημείας και Φυσικής και η Θεωρητική Κατεύθυνση το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στα αμφιθέατρα, στις αίθουσες, στις βιβλιοθήκες, στα εργαστήρια του Πανεπιστημίου να παρακολουθήσουν λίγο από τα μαθήματα, να μιλήσουν με τους Καθηγητές και να ενημερωθούν για το αντικείμενο σπουδών και την έρευνα των Τμημάτων

Ένα μήνα πριν τις Πανελλαδικές εξετάσεις και πέντε μήνες πριν γίνουν και οι ίδιοι φοιτητές, οι μαθητές μας είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δουν από κοντά τα μελλοντικά τους σπίτια…

Ευχαριστούμε τον Καθηγητή Ιωάννη Γάλλο και την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Πανταζάκη Αναστασία από το Τμήμα Χημείας, την Επίκουρη Καθηγήτρια Ελένη Παυλίδου από το Τμήμα Φυσικής και τη Λέκτορα Ελευθερία Μαντά από τον Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Σχετικά με Τάσος Βαφειάδης

Δρ. Χημείας Α.Π.Θ.
MSc Διδακτικής Ε.Κ.Π.Α.

Κατηγορίες: Εκδρομές, Λύκειο Καμπάνη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.