Ιστοσελίδα 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου

Ενημερωθείτε από την επίσημη ιστοσελίδα του 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου

2ο ΓΕΛ ΕΧΕΔΩΡΟΥ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοσελίδα 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου

Επίσκεψη στο τμήμα αιμοδοσίας του ΑΧΕΠΑ-2023

Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Επιστημών Υγείας και Ζωής του σχολείου μας επισκέφθηκαν, με πρωτοβουλία της βιολόγου μας, κυρίας Τοπογλίδη, το Κέντρο Αιμοδοσίας του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, όπου τους υποδέχθηκε η μικροβιολόγος κυρία Παπέ. Η κυρία Παπέ ξενάγησε τους μαθητές και τις μαθήτριες στον χώρο του Κέντρου και τους παρουσίασε αναλυτικά τη διαδικασία λήψης, επεξεργασίας, αποθήκευσης και διανομής των μονάδων αίματος. Επίσης, τους εξήγησε πόσο σημαντικό είναι να αυξηθεί ο αριθμός των εθελοντών αιμοδοτών, διότι οι ανάγκες για αίμα είναι πολύ μεγάλες και συχνά δεν καλύπτονται από την υπάρχουσα προσφορά. Τέλος, τους ενημέρωσε για τις διαδικασίες που απαιτούνται, ώστε να γίνει κάποιος εθελοντής αιμοδότης και να εγγραφεί στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών και απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών και των μαθητριών. Οι ερωτήσεις των παιδιών αφορούσαν κυρίως τα χαρακτηριστικά του συνειδητοποιημένου εθελοντή αιμοδότη αλλά και τις απαιτήσεις των Επαγγελμάτων Υγείας.

Επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης-2023

Την Τρίτη 24 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α1 επισκέφθηκαν το ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης, σε μια δράση που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της νεοελληνικής γλώσσας και συγκεκριμένα την ενότητα που αφορά τη γλώσσα της περιγραφής και της αφήγησης. Στο πλαίσιο της ξενάγησης οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν τη βίλα Πετρίδη, τον Πύργο του Αναγλύφου, τα Διοικητικά Δικαστήρια Θεσσαλονίκης, το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης, την Καθολική Εκκλησία, τη στοά Μαλακοπή και το Μέγαρο Γκατένιο-Φλορεντίν. Οι μαθητές παρατήρησαν τα κτήρια, άκουσαν την ιστορία τους και κράτησαν σημειώσεις για να τις αξιοποιήσουν στο πλαίσιο των εργασιών που ανέλαβαν να εκπονήσουν.

εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 927εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 927 1

εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 962εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 766

εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 950

εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 773

εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 824 εικόνα Viber 2023 11 14 10 37 17 796

Επίσκεψη στο Σιδηροδρομικό Μουσείο-2023

Η ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών του 2ου ΓΕΛ Εχεδώρου με 2 συνοδούς καθηγητές πραγματοποίησε στις 5/10/23 εκπαιδευτική επίσκεψη στο Σιδηροδρομικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο του μουσείου και σύμφωνα με τις απόψεις τους “ταξίδεψαν σε άλλες εποχές”.

Επιλογή Πρακτορείου για την πολυήμερη στο Ναύπλιο

Επιλογή πρακτορείου για Ναύπλιο

ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΝΑΥΠΛΙΟ

Ανακοίνωση Ημερομηνιών Αιμοδοσίας 2018A

ΑΙΜΟΔΟΣΙΕΣ 2018Α

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

«Ανασυγκρότηση Περιφερειακών Ομάδων Δράσεων Πρόληψης (Π.Ο.Δ.Π.) Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας»

742 (Ανακοινοποίηση) ΩΓΖΙ4653ΠΣ-ΗΥ4

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

«4 ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο Ι.Α.Κ.Ε.»

Σας γνωστοποιούμε ότι το Ινστιτούτο Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών (Ι.Α.Κ.Ε) διοργανώνει το 4ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα: «Δημοκρατία, δικαιώματα και ανισότητες στην εποχή της κρίσης. Προκλήσεις στον χώρο της έρευνας και της εκπαίδευσης »
Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί κατά το διάστημα 27 – 29 Απριλίου 2018 στο Ηράκλειο Κρήτης και μπορούν να το παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπσης, χωρίς δαπάνη για το δημόσιο, εκτός διδακτικού ωραρίου λειτουργίας των σχολείων.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διεξαγωγή του συνεδρίου μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: iake.weebly.com όπως επίσης και να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 2810300453 (κα Ε.Μαράκη).

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΠΕ & ΔΕ
ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΜΠΑΡΛΑ

Κατηγορίες: Σεμινάρια-Ημερίδες | Γράψτε σχόλιο

Προκήρυξη του 17ου Ομαδικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής

Σας στέλνουμε την προκήρυξη του 17ου Ομαδικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής που διοργανώνει η Ε.Σ.Σ.Θ.-Χ για μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων.

Η διοργάνωση αυτή αποτελεί την Προκριματική Φάση του 16ου Πανελληνίου Ομαδικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών που διοργανώνει, όπως κάθε χρόνο, η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία και που σύμφωνα με τον ανακοινωθέντα προγραμματισμό της για το 2018 (στην ιστοσελίδα της www.chessfed.gr) θα διεξαχθεί το τριήμερο 31/03/2018 έως 02/04/2018.

EXER_02_23-01-2018_ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ_ΣΕ ΠΕΙΦΕΡΕΙΑ_ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Κατηγορίες: Διαγωνισμοί | Γράψτε σχόλιο

Εκπαίδευση Αξιωματικών των Σωμάτων Ασφαλείας και Πολιτικών Υπαλλήλων με την 71η Εκπαιδευτική Σειρά (2018 – 2019) της Σχολής Εθνικής Άμυνας (ΣΕΘΑ)

Σύμφωνα με το ανωτέρω σχετικό έγγραφο του Γενικού Επιτελείου Εθνικής
Άμυνας (ΑΔΑ: ΩΑ1Β6-Δ6Γ) προκηρύσσονται, για το εκπαιδευτικό έτος 2018-2019 για
φοίτηση στην 71η εκπαιδευτική σειρά της Σχολής Εθνικής Άμυνας μεταξύ άλλων και 2
θέσεις για υπαλλήλους κατηγορίας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) λοιπών
Υπουργείωνκαι Οργανισμών εκτός του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, οι οποίοι ενδέχεται
να καταλάβουν θέσεις που σχετίζονται με την εθνική άμυνα.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ