Σχόλια

Tην Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε εικονική επίσκεψη, διάρκειας μιας ώρας, των μαθητών ΓΕΛ Αρεόπολης στις υπόγειες εγκαταστάσεις του πειράματος ΑΤΛΑΣ στον Μεγάλο Επιταχυντή Αδρονίων LHC στο CERN.

Ο ATLAS είναι ένας ανιχνευτής πολλαπλών χρήσεων. Χρησιμοποιείται στον Μεγάλο Αδρονικό Επιταχυντή (Large Hadron Collider, LHC) με σκοπό την περαιτέρω διερεύνηση της δημιουργίας και συγκρότησης του σύμπαντος. Με την βοήθεια του ATLAS οι επιστήμονες προσπαθούν να παρατηρήσουν σωματίδια που δημιουργούνται κατά τις συγκρούσεις πρωτονίου-πρωτονίου και να προσδιορίσουν τις ιδιότητές τους (ορμή, ηλεκτρικό φορτίο, ενέργεια). Γι’ αυτό το σκοπό κατασκευάστηκε ο ανιχνευτής με τεράστιο μέγεθος: 44 μέτρα μήκος και διάμετρο 25 μέτρα. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα, σε πραγματικό χρόνο, να ξεναγηθούν στην εγκατάσταση του ανιχνευτή ATLAS, στην αίθουσα των υπερ-υπολογιστών, και στα προηγμένα συστήματα ασφάλειας που εξασφαλίζουν την εξουσιοδοτούμενη είσοδο στο CERN.

67bc2ba0 00fa 4d7d 9dc9 debb6f396b99 8baf25c8 d5c1 4ae1 aff9 03bf19a3b98b 1

1 σχόλιο προς “ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ CERN / ΠΕΙΡΑΜΑ ATLAS”

1. Ο/Η Μιχάλης λέει:

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον!