“Νεανική Παραβατικότητα και Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”

29 Μάρτιος 2024

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Λυκείου και του Γυμνασίου Αλιστράτης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το ασφαλές διαδίκτυο, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τους πιθανούς κινδύνους της έκθεσής τους σε αυτά, καθώς και για ζητήματα νεανικής παραβατικότητας και να συζητήσουν τους σχετικούς προβληματισμούς τους. Ο Διοικητής του Α.Τ. Ν. Ζίχνης κος Σίσκας Γεώργιος έθεσε το πλαίσιο του προβληματισμού με τρόπο σαφή και ξεκάθαρο, δημιουργώντας το κλίμα ασφάλειας και εμπιστοσύνης που επέτρεψε στα παιδιά να διατυπώσουν ελεύθερα τις απορίες και τους προβληματισμούς τους, συζήτησε με μαθητές και εκπαιδευτικούς ζητήματα που αφορούν την παραβατικότητα στο σχολικό πλαίσιο και επιφυλάχτηκε για την παρουσίαση στο επόμενο χρονικό διάστημα θεματικής που αφορά στον εθισμό στην εφηβική ηλικία. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της συμμετοχής των σχολείων στο Διαθεματικό Δίκτυο “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”, συντονιστής του οποίου είναι ο σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης των σχολείων μας, κος Ταραμόπουλος Αθανάσιος ο οποίος και παραβρέθηκε στην εκδήλωση και ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς των σχολείων για την οργάνωση των δράσεων στο πλαίσιο λειτουργίας του Δικτύου.

20240328 085411 120240328 091245 20240328 1150422 20240328 093309