Ο μαθητής του σχολείου μας Διονύσιος Γάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη 13η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ – ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΣ

IMG_3854

Την Τρίτη 13 Αυγούστου 2019, δυο μέρες πριν την μεγάλη γιορτή της Παναγίας, επιστρέφει στη χώρα μας η ελληνική αποστολή, που εκπροσώπησε τη χώρα μας στη 13η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας – Αστροφυσικής, στην πόλη Keszthely της Ουγγαρίας, από 2/10/2019 έως και 10/08/2019.

Στη φετινή διοργάνωση, η ελληνική ομάδα κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια, με τους μαθητές, Θέμη Πουλτουρτζίδη (1οΛύκειο Κιλκίς) και Αργύρη Γιαννίση – Μανέ (Μουσικό Λύκειο Βόλου) και τρία χάλκινα μετάλλια με τους μαθητές Ευτυχία Βασιλείου (Πρότυπο ΓΕΛ Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά), Διονύση Γάκη (Πειραματικό Λύκειο Πατρών) και Κωνσταντίνο Ξυλόπορτα (Πειραματικό Λύκειο Αγ. Αναργύρων). Όλοι δηλαδή οι μαθητές ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών και μάλιστα αυτή τη φορά με ένα μετάλλιο στο στήθος τους, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά στις 13 διοργανώσεις που έχει συμμετάσχει η χώρα μας.

Θερμά συγχαρητήρια στο μαθητή μας εκ μέρους της Διευθύντριας και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας.

astronomos.gr : KESZTHELY, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, 13ηΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ – ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ΔΥΟ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΑΛΚΙΝΑ

Σχετικά με Εύη Κουνάβη

Γενικό Πειραμτικο Λύκειο Πατρών

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: 2018-2019, Διαγωνισμοί - Βραβεύσεις 2018-2019. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.