Δράσεις: Σχολικοί Αθλητικοί Αγώνες “Αυτό που μετράει δεν είναι μόνο η νίκη αλλά η συμμετοχή και η προσπάθεια”

15 11 1 12 1 13 14

Για άλλη μια φορά, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν  στην Α’ φάση των Πανελλήνιων σχολικών Αγώνων Λυκείων  Ομαδικών αθλημάτων σχολικού έτους 2023-2024 και βίωσαν τη χαρά που δίνει η ενασχόληση με τον αθλητισμό.

Τα αθλήματα συμμετοχής ήταν Καλαθοσφαίριση(ομάδα μαθητών), Πετοσφαίριση (ομάδα μαθητριών),Χειροσφαίριση (ομάδα μαθητών),Ποδόσφαιρο (ομάδα μαθητών) και στην Ομάδα Υδατοσφαίρισης Αχαΐας του μαθητή Άγγελου Κανταρτζόπουλου

Επίσης συμμετοχές μαθητών/τριών του σχολείου μας και σε ατομικά Ολυμπιακά Αθλήματα

Τοξοβολία: Στολάκης  Ανδρέας Παναγιώτης

Κολύμβηση:  Πεφάνη Παναγιώτα Βερόνικα

Στίβος:

Μαμασιούλα Γλαύκη Νεκταρία 100μ

Ρουμελιώτη     Ευαγγελία 3000μ

Βαρβατσούλης Νικόλαος Μήκος

Γαλάνης Κωνσταντίνος Σφαίρα

Ταεκβοντό : Κακαφώνης Δημήτριος

Οι σχολικές αθλητικές δραστηριότητες είναι για τους μαθητές/τριες και τη σχολική κοινότητα πηγή ευχαρίστησης, διασκέδασης και εκτόνωσης Μέσα από τη συμμετοχή σε αυτές τις δραστηριότητες οι μαθητές/τριες, μαθαίνουν να αυτορυθμίζονται να αποκτούν, να ανακαλύπτουν και να εξασκούν πολύ σημαντικές δεξιότητες ζωής τις οποίες μπορούν να μεταφέρουν και σε άλλους τομείς της ζωή τους και πλαίσια εκτός γηπέδου όπως, στο σχολείο, στις κοινωνικές, οικογενειακές τους σχέσεις.

Δεξιότητες σχετικές με την δόμηση του χαρακτήρα τους – τη διαχείριση ματαίωσης. Μαθαίνουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους, να βάζουν στόχους, καλλιεργείται η συνεργασία  και η  ομαδικότητα η ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και λήψης αποφάσεων.

Η άθληση προσφέρει ευκαιρίες και εμπειρίες στους μαθητές/τριες να  οικοδομήσουν και να  αναπτύξουν ένα πιο ισχυρό χαρακτήρα, να βελτιώσουν την αυτοεκτίμηση τους, την αυτο-εικόνα τους και μαθαίνουν τρόπους να τη διαχειρίζονται μέσα από τη διαφορετική αντιμετώπιση και νοηματοδότηση της νίκης και της ήττας.

Επίσης παρέχει στους συμμετέχοντες γνώσεις και ευκαιρίες επικοινωνίας, ανταλλαγής εμπειριών και συλλογικής διαμόρφωσης τρόπων προώθησης της άθλησης γενικά μέσω θετικών δράσεων.

Σημαντική ήταν η συμβολή  για την συμμετοχή του σχολείου μας στους Σχολικούς Αθλητικούς Αγώνες του Διευθυντή του σχολείου κ. Ιωάννη Σφαέλου και του συλλόγου διδασκόντων του Πρότυπου Γενικού Λυκείου Πατρών. Οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες και η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Παναγοπούλου Ε, τους ευχαριστούμε θερμά. Ελπίζουμε η προσπάθεια μας να αποτελέσει παράδειγμα και να επαναληφθεί και του χρόνου!

Ομάδα Καλαθοσφαίρισης 2023-2024

ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

Κατηγορίες: 2023-2024, ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, Αθλητικές Δραστηριότητες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.