«Αποκριά στο σχολείο» Καινοτόμες Δράσεις

Το σχολείο μας την Τσικνοπέμπτη 7 Μαρτίου 2024 ακολουθώντας την αποκριάτικη παράδοση του τόπου μας πραγματοποίησε αποκριάτικη γιορτή με μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις και παραδοσιακά έθιμα. Στα πλαίσια αυτών των εορταστικών εκδηλώσεων και των παραδοσιακών εθίμων, οι μαθήτριες που συμμετείχαν τα προηγούμενα έτη στον Όμιλο Φυσικής Αγωγής με διδακτικό αντικείμενο και περιεχόμενο τον μοντέρνο χορό και το cheerleading, σχεδίασαν με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κ. Παναγοπούλου Ε. και παρουσίασαν μοντέρνα χορογραφία με συνδυασμό μουσικής,χορευτικών κινήσεων και γυμναστικών ασκήσεων (πιρουέτες ,άλματα κ.α.). Οι βιωματικές δράσεις κατέχουν κεντρική θέση στον παιδαγωγικό και μαθησιακό στόχο του σχολείου, δίνουν νέες δυνατότητες στους μαθητές/τριες και στην σχολική κοινότητα, δίνουν διεξόδους δημιουργίας στα ενδιαφέροντά τους, καλλιεργούν τις δεξιότητες, επικοινωνίας, συνεργασίας. ενισχύουν τον ενθουσιασμό των παιδιών για το σχολείο Επίσης η σχολική κοινότητα μέσα από αυτές «συναντιέται» και αναπτύσσει, δυναμώνει τις σχέσεις της. Είναι σημαντικό να γίνονται τέτοιες δράσεις και όλοι οι μαθητές/τριες να εντάσσονται, να συμμετέχουν σε αυτές είτε ως ενεργοί συμμετέχοντες είτε ως θεατές γιατί τους προσφέρουν ευχαρίστηση, χαρά ,διασκέδαση, εκτόνωση και πάνω από όλα τους ενώνει ως σύνολο. Όλα τα παιδιά καθώς και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί του σχολείου και ο διευθυντής στήριξαν αυτή την δράση που πραγματοποιήθηκε με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής. Όλη η σχολική κοινότητα συμμετείχε ενεργά και δημιουργήθηκε ένα ευχάριστο και ψυχαγωγικό κλίμα στην αυλή του σχολείου μας, τους ευχαριστούμε όλους!

8 1 9 1 10 1

Κατηγορίες: 2023-2024, ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ, Καινοτόμες Δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.