Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Βουλή των Εφήβων: Βήματα Δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή» Σχολικό έτος 2023-24

Το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βουλή των Εφήβων: Βήματα Δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή» για το σχολικό έτος 2023-24 . Οι συγκεκριμένοι επιλέχθηκαν  από ομάδες μαθητών και μαθητριών – Ομάδες Συμμετοχικής Δράσης – που έχουν πραγματοποιήσει κατά τη διάρκεια του προγράμματος δραστηριότητες κοινωνικού ενδιαφέροντος στο σχολείο και στην κοινότητα.
Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συμμετείχαν έξι(6) μαθητές/τριες από την Α’ και Β’ Λυκείου με τη θεματική ενότητα: “Συμμετέχουμε, συνδιαλεγόμαστε, συμπράττουμε για τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ”.
Οι μαθητές/τριες διερεύνησαν:
Την ιστορία και την πορεία της πολιτισμικής διαπαιδαγώγησης του πολίτη, μέσω των αρχαίων θεάτρων της γύρω περιοχής.
Τον πολιτισμικό αντίκτυπο των υπαρχόντων μονοπατιών (διαδρομών) σε όλα τα επίπεδα κοινωνικής ανάπτυξης.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η εξοικείωση των εφήβων με τις αρχές και
τις αξίες της δημοκρατίας, με τον τρόπο λειτουργίας και τον ρόλο του Κοινοβουλίου, καθώς
και η άσκησή τους σε δημοκρατικές πρακτικές, η ενεργοποίησή τους σε ζητήματα που απασχολούν το σχολείο, την κοινότητα και την κοινωνία. Επιπλέον, το πρόγραμμα στοχεύει τόσο στην απόκτηση γνώσης, όσο και στην καλλιέργεια δημιουργικότητας, προσωπικής έκφρασης και διαλόγου.

photo1 3 photo1 2 photo1 1