2ο Σ.Δ. 2023-24: «Να είσαι έτοιμος» Βιωματικό εργαστήριο με θέμα «Αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών» και βιωματικό σεμινάριο με θέμα «Πυροπροστασία σχολικής μονάδας»- Προσομοίωση Πυρκαγιάς

• Υλοποιήθηκε στις 15-04-2024, βιωματικό εργαστήριο με θέμα «Αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών» σε συνεργασία με την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαβρύτων. Στο εργαστήριο, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου και Λυκείου Κλειτορίας, ενημερώθηκαν για θέματα για την αντιμετώπιση πυρκαγιάς, πλημμύρας και σεισμού και τους κανόνες αυτοπροστασίας.
  • Τέλος έγινε προσομοίωση πυρκαγιάς και σεισμού. Εξασκήθηκαν όλοι στους τρόπους αντιμετώπισης της πυρκαγιάς και ιδιαίτερα στην χρήση πυροσβεστήρων.
  • Την ίδια ημέρα, στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης,  υλοποιήθηκε  βιωματικό σεμινάριο με θέμα «Πυροπροστασία σχολικής μονάδας», στο οποίο ομάδα εκπαιδευτικών και μαθητών προετοίμασαν και παρουσίασαν στη σχολική κοινότητα το θέμα της πυροσπροστασίας.
    IMG 20240515 121900