Στις 08-04-2024, πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήρι με θέμα «Πρώτες βοήθειες- Ασφάλεια στο σχολείο» σε συνεργασία με το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και το τμήμα Αγωγής Υγείας της Δ.Δ.Ε. Αχαΐας. Στο πλαίσιο αυτού, η μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα του ΓΕΛ και Γυμνασίου Κλειτορίας, ενημερώθηκαν και ασκήθηκαν βιωματικά στην παροχή πρώτων βοηθειών και την αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών. Τέλος εξασκήθηκαν όλοι στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση(ΚΑΡΠΑ) με τη χρήση κούκλας προσομοίωσης.
Την ίδια μέρα, στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης, υλοποιήθηκε βιωματικό σεμινάριο για την εκπαιδευτική κοινότητα Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου Κλειτορίας με θέμα «Πρώτες βοήθειες- Ασφάλεια στο σχολείο» (αντιμετώπιση πνιγμού, τραύμα, Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση κ.α. ) σε συνεργασία με το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και το τμήμα Αγωγής Υγείας της Δ.Δ.Ε. Αχαΐας.