2ο Σ.Δ. 2022-23: 2. Υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Περιδιαβαίνοντας στον Χρόνο και τον Χώρο του Θεάτρου του Αρχαίου Κλείτορα Αχαΐας»

333717017 1265347047729129 4942300998614052483 n

Συνδιοργανώθηκε και υλοποιήθηκε διήμερο  (την Τετάρτη 01 και την Πέμπτη 02 Μαρτίου 2023) εκπαιδευτικό πρόγραμμα-βιωματικό και θεατρικό εργαστήρι σε συνεργασία με το  ΚΕΠΕΑ Κλειτορίας Ακράτας και το Πολιτιστικό Τμήμα της Δ.Δ.Ε. Αχαΐας με τίτλο «Περιδιαβαίνοντας στον Χρόνο και τον Χώρο του Θεάτρου του Αρχαίου Κλείτορα Αχαΐας», όπου οι μαθητές ενεπλάκησαν σε θεματικές ξεναγήσεις και θεατρικά εργαστήρια με σημείο αναφοράς τον αρχαιολογικό χώρου του Κλείτορα.

Σκοπός της Δράσης ήταν να αναδειχθεί ο αρχαιολογικός χώρος του Αρχαίου Κλείτορα, να αποτελέσει το συγκεκριμένο Θέατρο πρότυπο για την κατανόηση της λειτουργίας του Αρχαίου Θεάτρου γενικότερα και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για την προστασία της αρχαίας κληρονομιάς.
Στόχοι :
 Η με βιωματικό τρόπο γνωριμία και επαφή μαθητών με το θέατρο του Αρχαίου Κλείτορα και τη γύρω περιοχή
 Γνωριμία με την ιστορία και τον πολιτισμό της περιοχής
 Γνωριμία με τις ανασκαφές και τα αρχαιολογικά ευρήματα
 Συσχέτιση του τρόπου ζωής των αρχαίων με το σύγχρονο τρόπο ζωής
 Ανάδειξη της σχέσης δομημένου και φυσικού περιβάλλοντος στην αρχαιότητα και
σύγκριση με τη σημερινή εποχή
 Σύγκριση με τα σημερινά Θέατρα
  στον αρχαιολογικό χώρο
• Εκπαιδευτικές δράσεις στο χώρο του Θεάτρου του Αρχαίου Κλείτορα
Η διήμερη δράση περιλάμβανε:
• Επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ με παρουσίαση και προβολή βίντεο και ενημερωτικού υλικού
για τα αρχαία θέατρα, την τοπική ιστορία και το θέατρο του Αρχαίου Κλείτορα.
• Περιβαλλοντικά παιχνίδια και δραστηριότητες
• Αναπαράσταση μύθων και ιστοριών που σχετίζονται με την περιοχή του Αρχαίου Κλείτορα
• Εργαστήριο θεατρικού παιχνιδιού