1o ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 2021-22: «Εθελοντικές δράσεις, Εξωστρέφεια Σχολικής Μονάδας και Διασύνδεση με την τοπική κοινωνία»: 3η Δράση: «Θα σώσουμε τα πλατάνια;»

3η Δράση: «Θα σώσουμε τα πλατάνια;»

11/5/2022

Εκδήλωση/εκστρατεία ευαισθητοποίησης-ενημέρωσης για την ασθένεια του «μεταχρωματικού έλκους πλατάνου», ένα περιβαλλοντικό πρόβλημα που απασχολεί την τοπική κοινωνία, καθώς έχουν προσβληθεί τα πλατανοδάση της περιοχής.

Η δράση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Γυμνασίου και ΓΕΛ Κλειτορίας σε συνεργασία με το το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κλειτορίας-Ακράτας και την συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Κλειτορίας. Η δράση υποστηρίχθηκε από το Δήμο Καλαβρύτων, την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και τους τοπικούς φορείς  «Ε.Α.Ο.Σ.-Ελληνικός Αθλητικός Ορειβατικός Σύλλογος Κλειτορίας-Νοτιοδυτικός Χελμός» και «Εκπολιτιστικό και Επιμορφωτικό Σύλλογο Κλειτορίας».