22 Ιανουαρίου 2013 αρχείο

Are you a space enthousiast? Πανευρωπαϊκός εκπαιδευτικός διαγωνισμός Odysseus

Ο πανευρωπαϊκός εκπαιδευτικός διαγωνισμός Οδυσσέας έχει ως στόχο να εμπνεύσει τους νέους της Ευρώπης και να τους ωθήσει να εμπλακούν σε δραστηριότητες που αφορούν την εξερεύνηση του διαστήματος. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με θέματα πάνω στην αστρονομία και τη διαστημική και να δημιουργήσουν τις δικές τους εργασίες συνδυάζοντας έτσι τη μάθηση με την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασίας τους. Ο διαγωνισμός φιλοδοξεί να εντάξει υπάρχουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες όπως οι ερευνητικές εργασίες (projects) της Α’ και Β’ Λυκείου, σε ένα πανευρωπαϊκό πλαίσιο και να δώσει έτσι την ευκαιρία στους μαθητές να διαγωνιστούν με συνομήλικούς τους από όλη την Ευρώπη.