BRAIN TEAM- 2

Σχετικά με το έργο:

Με τα παιχνίδια νοημοσύνης, οι μαθητές μπορούν να αναγνωρίσουν και να αναπτύξουν τις δυνατότητες νοημοσύνης τους, να παράγουν διαφορετικές και πρωτότυπες στρατηγικές ενάντια στα προβλήματα, να λάβουν γρήγορες και σωστές αποφάσεις, να αναπτύξουν μια συστηματική νοοτροπία, να δημιουργήσουν διαφορετικές προοπτικές, να παράγουν δεξιότητες για να εργαστούν ατομικά ή ομαδικά, σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον εντός του πεδίου εφαρμογής των παιχνιδιών νοημοσύνης και επίλυση προβλημάτων. Έχει ως στόχο να αναπτύξει μια θετική στάση απέναντι στο πρόβλημα γρήγορα και αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας τα βήματα επίλυσης. Με αυτόν τον τρόπο αυξάνεται η αυτοπεποίθηση των μαθητών και επηρεάζεται θετικά η επιτυχία τους στα ακαδημαϊκά μαθήματα. Ειδικά στην προσχολική ηλικία και τα πρώτα χρόνια του δημοτικού, είναι πολύ σημαντικό για την ανάπτυξη του παιδιού να αναπτύξει γνωστικές δεξιότητες, να συναντηθεί με παιχνίδια νοημοσύνης σε μικρή ηλικία, να παίζει παιχνίδια νοημοσύνης με την οικογένειά του στο σπίτι ή με τους φίλους του στο σχολείο. Τα παιχνίδια μυαλού και νοημοσύνης μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποτελεσματικό εργαλείο για την ανάπτυξη των γνωστικών ικανοτήτων των μαθητών.