Κ.Ε.ΠΕ.Α Ανατολικού Ολύμπου

Περιβαλλοντική Εκπαίδευση & Αγωγή

Αρχεία για 7 Ιουνίου 2021

Δράση στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 2021

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 2021 το ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου και σε συνεργασία με τη Δ/νση και τον σύλλογο διδασκόντων του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Περίστασης Πιερίας αποφάσισε την υλοποίηση δράσης με τίτλο «Ενημερώσου και δράσε μέσα από το παιχνίδι».

Στόχος της δράσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα οικοσυστήματα της Γης με τη χρήση περιβαλλοντικών παιχνιδιών καθώς και η διατύπωση προτεινόμενων από τους μαθητές προτάσεων και τρόπων με τους οποίους μπορούμε να βάλουμε το λιθαράκι μας για την αποκατάσταση αυτών των οικοσυστημάτων – μέσω συνθήματος που θα αναρτηθεί σε ηλεκτρονικό τοίχο .

Η δράση περιλάμβανε περιβαλλοντικά παιχνίδια και υλοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου σύμφωνα με τα μέτρα του ΕΟΔΥ.

Η διάρκεια της ήταν τέσσερα (4) διδακτικά εξάωρα από τη Δευτέρα 31/05/2021 έως και την Πέμπτη 03/06/2021 και συμμετείχαν 163 μαθητές, δηλαδή και τα 11 τμήματα του σχολείου. Το κάθε τμήμα δραστηριοποιήθηκε για δύο (2) διδακτικές ώρες .

Ευχαριστούμε τη Δ/νση, τον σύλλογο διδασκόντων και τους μαθητές του Δ.Σ. Περίστασης για την προθυμία, την φιλότιμη προσπάθεια και την ενεργητικότατη συμμετοχή τους στη δράση μας αυτή.

Ενδεικτικές φωτογραφίες