Ο Σελεστέν Φρενέ (Célestin Baptistin Freinet, Γκαρ 15 Οκτωβρίου 1896 – Βανς 8 Οκτωβρίου 1966) ήταν διακεκριμένος Γάλλος παιδαγωγός και εκπαιδευτικός μεταρρυθμιστής.
Το όνομά του συνδέεται στενά με την παιδαγωγική Φρενέ, η οποία εφαρμόζεται μέχρι και σήμερα, ειδικά μέσω του κινήματος του Μοντέρνου Σχολείου.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83%
CF%84%CE%AD%CE%BD_%CE%A6%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%AD
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΤΟ ΣΚΑΣΙΑΡΧΕΙΟ. Πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας»
https://skasiarxeio.wordpress.com
ΠΙΛΟΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ επιμόρφωσης εκπαιδευτικών προσχολικής/δημοτικής/ β΄βαθμιας εκπαίδευσης
http://pilotikofreinet.weebly.com/
Τον Οκτώβρη 2019 επιλέχτηκα για να παρακολουθήσω το 3 ο πιλοτικό πρόγραμμα επιμόρφωσης και εφαρμογή της παιδαγωγικής Φρενέ σε δημόσια σχολεία της Αττικής.
Του Δ.Σ. της παιδαγωγικής ομάδας: «Το Σκασιαρχείο» και η ομάδα υποστήριξης του πιλοτικού προγράμματος, είχαν διοργανώσει άρτια τα εκπαιδευτικά σεμινάρια τα οποία το Μάρτη λόγω των μέτρων για την αποφυγή διάδοσης του Κορωνοϊού COVID-19,σταμάτησαν να πραγματοποιούνται δια ζώσης και συνέχισαν διαδυκτιακές συναντήσεις μέχρι και το τέλος του 2020.
Ακολουθεί η παρουσίαση της εφαρμογής κάποιων παραμέτρων του προγράμματος, στο τμήμα του νηπιαγωγείου, τη σχολική χρονιά 2019-2020.