eTwinning 2019-2020

Shake…shake like Earth and Quake

Δύο ήρωες η Earth (μια αλεπού) και ο Quake(ένα panda), θέλουν να μάθουν περισσότερα για τους σεισμούς και πώς μπορούν να προστατευτούν. Υπάρχει λύση;Ζητούν βοήθεια από μαθητές !!!
Μαθητές, από σχολεία συνεργατών, πρόκειται να συνεργαστούν και να προσπαθήσουν, να πραγματοποιήσουν διαφορετικές αποστολές. Θα μάθουν για τους σεισμούς και επίσης, θα βρουν τρόπους για τη σεισμική προστασία. Θα δημιουργήσουν εκπαιδευτικό υλικό για τα σχολεία και τις οικογένειές τους!

Εκπαιδευτικοί στόχοι:

Μέσω του έργου eTwinning: “Shake shake like Earth and Quake οι μαθητές θα μάθουν πώς:

Να γνωρίζουν και να κατανοούν το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, επιστημονικά, πειραματικά και με παρατήρηση.
Να αναστοχαστούν, να παρατηρούν και να κάνουν υποθέσεις, σχετικά με τον τρόπο δημιουργίας του φαινομένου, των εκδηλώσεων και των αποτελεσμάτων του.
Να πειραματιστούν με μια ποικιλία υλικών και να εξαγάγουν εύλογα συμπεράσματα, από τα ευρήματά τους.
Να καλλιεργήσουν ευρύτερα τις δεξιότητες σύγκρισης και ταξινόμησης, καθώς και τη μαθηματική σκέψη τους.
Να εξοικειωθούν με συμμαθητές, από άλλα νηπιαγωγεία, να αναπτύξουν κοινωνικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.
Να κατανοήσουν τη σημασία της συνεργασίας, να συμμετάσχουν, σε διερευνητική και συνεργατική μάθηση, να μάθουν να σέβονται τις απόψεις και τα έργα των άλλων.
Να αναπτύξουν προσεκτικές δεξιότητες παρατήρησης, να μάθουν να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στον κόσμο γύρω τους, να εστιάζουν σε πραγματικά προβλήματα, να προτείνουν και να αναζητούν λύσεις.
Να ενημερωθούν, σωστά, για το φαινόμενο του σεισμού και να ενημερώσουν το στενό και ευρύτερο περιβάλλον τους.
Να εκφραστούν ελεύθερα και δημιουργικά, με διάφορους τρόπους και μέσα.
Να δημιουργήσουν υλικό παρακολούθησης, για την προστασία από σεισμούς

Να έρθουν σε επαφή επιδαπέδια ρομπότ ενσωματώνοντας τα στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

Οι μαθητές θα αναπτύξουν δεξιότητες προγραμματισμού, παρατήρησης, επικοινωνίας, συνεργασίας και κριτικής σκέψης.

Θα συναντήσουν παιδιά από άλλες χώρες, θα ανταλλάξουν ιδέες και πληροφορίες για τα σχολεία τους, τη γειτονιά τους και την πόλη τους.

Οι εκπαιδευτικοί θα ανταλλάξουν εκπαιδευτικές πρακτικές, καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας και θα χρησιμοποιήσουν μια ποικιλία διαδικτυακών εργαλείων.

Θα αλληλεπιδράσουν και θα επικοινωνήσουν, παρουσιάζοντας όλη τη δράση στους γονείς και την τοπική κοινότητα.

Εβδομαδιαίες αποστολές.

Οι ήρωες μας Earth και Quake πρόκειται να επισκεφθούν σπίτια μαθητών!

Κάθε Παρασκευή, ένας μαθητής από κάθε τάξη / σχολείο θα παίρνει τους ήρωες μαζί του. Στη συνέχεια, τη Δευτέρα, οι ήρωες θα επιστρέφουν στο σχολείο και οι μαθητές θα περιγράφουν πώς πέρασαν το Σαββατοκύριακο, με τη Earth και τον Quake! Επιπλέον, κάθε μαθητής πρέπει να ολοκληρώσει μια εργασία σχετική με το έργο μας!

Αυτή είναι η επιστολή κάθε Παρασκευή που ένας μαθητής (που πρόκειται να φιλοξενήσει τους 2 ήρωες) θα λάβει από το Earth και τον Quake.

Γράμμα απο την Earth and Quake

Ψηφίστε το λογότυπό μας.

Οι μαθητές από τα συνεργατικά σχολεία, έπρεπε να ψηφίσουν χρησιμοποιώντας το Web 2.0- tricider, για να επιλέξουν το αγαπημένο τους λογότυπο για το πρόγραμμα eTwinning. Έπρεπε να επιλέξουν ανάμεσα σε 5 λογότυπα. Έπειτα από δια-δικτυακή ψηφοφορία μέσω του προγράμματος, επιλέχθηκε το παρακάτω logo, να είναι η αφίσα του φετινού προγράμματος.

Μπορείτε να παρακολουθείτε την πορεία του έργου μας και την ολοκλήρωσή του εδώ: