Eu code week.

Εβδομάδα Προγραμματισμού

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι ένα κίνημα βάσης που προωθεί τη δημιουργικότητα, την επίλυση προβλημάτων και τη συνεργασία μέσω του προγραμματισμού και άλλων δραστηριοτήτων του τομέα της τεχνολογίας. Η πρωτοβουλία στόχο έχει να προβληθεί ο προγραμματισμός, να παρουσιάσουμε στους νέους, στους ενήλικες και στα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας πώς μπορείς να δώσεις πνοή στις ιδέες σου μέσω της συγγραφής κώδικα, να απομυθοποιηθούν οι σχετικές δεξιότητες και να έρθουν πιο κοντά ενδιαφερόμενα άτομα για να αυξήσουν τις γνώσεις τους.

Σχολεία

Τα σχολεία σε όλες τις βαθμίδες και οι δάσκαλοι όλων των ειδικοτήτων καλούνται με ιδιαίτερη έμφαση να συμμετάσχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού προκειμένου να δώσουν την ευκαιρία στους μαθητές τους να ανακαλύψουν τη χαρά της ψηφιακής δημιουργικότητας και του προγραμματισμού. Μάθετε περισσότερα για αυτήν την πρωτοβουλία και πώς να οργανώσετε τη δραστηριότητά σας μέσω της ειδικής ιστοσελίδας για τους δασκάλους: CodeWeek.eu/Σχολεία.

Ο Alessandro Bogliolo, συντονιστής της ομάδας εθελοντών της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού, δήλωσε:

«Από καταβολής κόσμου κάναμε ένα σωρό πράγματα με την πέτρα, το σίδερο, το χαρτί και το μολύβι·που μεταμόρφωσαν τις ζωές μας. Τώρα ζούμε σε μιαν άλλη εποχή όπου ο κόσμος μας είναι πλασμένος με κώδικες. Διαφορετικές εποχές συνεπάγονται ζήτηση για διαφορετικές θέσεις εργασίας και δεξιότητες. Κατά τη διάρκεια της Εβδομάδας Προγραμματισμού θέλουμε να προσφέρουμε σε κάθε Ευρωπαίο την ευκαιρία να ανακαλύψει τη συγγραφή κώδικα και να διασκεδάσει με αυτήν. Ας μάθουμε, λοιπόν, πώς να συγγράφουμε κώδικες, για να διαμορφώσουμε το μέλλον μας».